Starcie Pakistanu i Indii. W użyciu był hit eksportowy Polski
Indie w nocy z 6 na 7 maja przeprowadziły atak lotniczy na cele zlokalizowane w Pakistanie. W uderzeniu - poza lotnictwem - wykorzystano polskie drony Warmate.
Indie twierdzą, że nalot osiągnął zakładany skutek, jakim było zneutralizowanie zaplecza ugrupowań terrorystycznych. Pakistan informuje natomiast o zestrzeleniu pięciu samolotów indyjskiego lotnictwa. Warto jednak zaznaczyć, że na razie dostępny materiał w postaci zdjęć i nagrań wraków wskazuje na stratę przynajmniej dwóch samolotów, a dane z Indii mówią o trzech maszynach. Możliwe, że są to Mirage 2000 i Rafale.
Ponadto w prowincji Pendżab znaleziono wraki dronów Warmate, co wskazuje, że były one uzupełnieniem dla ataku lotniczego. Cześć jest w kawałkach, ale znalazł się też jeden cały okaz, co udokumentowano na zdjęciu. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ Indie w 2022 r. pochwaliły się otrzymaniem dostawy dronów Warmate.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Warmate — hit polskiej zbrojeniówki
Drony Warmate-3 stanowią najnowszą generację systemu amunicji krążącej z Polski. Wyróżniają się zastosowaniem skrzydeł z włókna węglowego, co pozwala na zmniejszenie masy konstrukcji i umożliwia przenoszenie cięższych głowic bojowych o wadze do 3 kg. Takie ładunki są obecnie preferowane przez klientów Grupy WB, produkującej wspomniane drony.
Warmate charakteryzują się wysokim stopniem autonomii, dzięki zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, co umożliwia im atakowanie celów chronionych przez systemy walki elektronicznej. Co prawda improwizowane rozwiązania także dążą do takiego zaawansowania, ale ze względu na brak standaryzacji oprogramowania efekty są różne, a sterowanie poprzez światłowód zmniejsza zasięg i możliwości przenoszenia ładunku.
Warmate to lekki dron ważący 5,3 kg i charakteryzujący się rozpiętością skrzydeł wynoszącą 1,6 m. Może on pozostawać w powietrzu przez 30 minut. Napędzany jest silnikiem elektrycznym, co w połączeniu z kompozytowym kadłubem i skrzydłami sprawia, że jego sygnatura radiolokacyjna, termiczna i akustyczna jest bardzo niska. Z tego względu stanowi on wyzwanie nawet dla nowoczesnych rosyjskich systemów przeciwlotniczych, takich jak Pancyr-S1.
Skuteczna broń z Polski
Maksymalny zasięg drona Warmate wynosi około 80 km, jednak efektywny zasięg operacyjny jest ograniczony do około 30 km z powodu zasięgu komunikacji radiowej. Jego ładunek jest modułowy i może obejmować: głowicę z kamerą rozpoznawczą, odłamkowo-burzącą o sile porównywalnej do pocisku moździerzowego kal. 82 mm oraz szczególnie skuteczną w pomieszczeniach zamkniętych termobaryczną i przeciwpancerną głowicę kumulacyjną.
Polski dron jest w stanie dostarczyć ładunek z dokładnością do poniżej 1,5 m, co stanowi jego kołowy błąd trafienia, a prędkość lotu w fazie ataku wynosi 150 km/h. Dodatkowo drony te mogą tworzyć roje, co umożliwia skoordynowane ataki na cel z różnych kierunków.