Walki dronów. Takie rzeczy już się dzieją w Ukrainie

Widok z drona kamikadze tuż przed uderzeniem w cel
Widok z drona kamikadze tuż przed uderzeniem w cel
Źródło zdjęć: © 110. Brygada Zmechanizowana Sił Obrony Ukrainy
Mateusz Tomiczek

10.12.2023 17:05, aktual.: 10.12.2023 20:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna dronów trwa. Ukraińska jednostka używająca dronów kamikadze odkryła rosyjski pojazd bezzałogowy, którego najeźdźcy używali w celach transportowych. Film z trafienia w urządzenie robi wrażenie i potwierdza, że na współczesnym polu bitwy uzbrojone oczy śledzą każdy ruch na ziemi niczyjej.

Sytuacja miała miejsce w rejonie przemysłowym Awdijki, jak podaje ukraiński portal Militarnyi podając dalej film udostępniony przez 110. Brygadę Zmechanizowaną na Telegramie. Obrońcy Ukrainy często dzielą się w internecie swoimi doświadczeniami dotyczącymi walki z najeźdźcami przy użyciu bezzałogowych pojazdów latających. Do ataku użyto drona FPV wyposażonego w ładunek wybuchowy (najpewniej granat), który skutecznie unieszkodliwił elektronicznego rosyjskiego dostawcę. W praktyce jeden dron (latający) zapolował na innego drona (jeżdżącego na kołach), co tylko potęguje pozycję tej broni, jako symbolu nowoczesnej wojny.

Akcja drona FPV

Bezzałogowy pojazd Rosjan osadzony na podwoziu kołowym według relacji służył do dostarczania amunicji do walczących drużyn agresora. Podczas takiej właśnie misji został namierzony przez pilota drona ze 110. Brygady Zmechanizowanej i przechwycony na trasie do pozycji zajmowanych przez Rosjan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według ekspertów podczepiony do drona FPV ładunek był najprawdopodobniej zmodyfikowaną dla drona wersją granatu PG-7 służącego do wykorzystania w ręcznych granatnikach przeciwpancernych RPG-7. Ukraińskie wojska chętnie wykorzystują niewielkie drony FPV jako amunicję krążącą, która może jako kamikadze wlecieć w cel i zdetonować w ten sposób głowicę bojową. Korzysta się też z dronów, których zadaniem jest zrzucenie ładunku na cel, a potem powrót do bazy celem uzupełnienia amunicji. Oczywiście agresorzy jak tylko mogą, starają się unikać trafienia tą bronią, na przykład budując prowizoryczne osłony okopów z paneli fotowoltaicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

FPV знищив наземний безпілотник окупантів під Авдіївкою [грудень 2023]

Pojazdy naziemne Rosjan

Naziemne bezzałogowce są wykorzystywane przez Rosyjskich żołnierzy w różnych celach, choć dostarczanie amunicji bez narażenia życia żołnierzy wydaje się jedną z najpopularniejszych. Także w tym wypadku w zasobniku pojazdu musiała znajdować się amunicja, biorąc pod uwagę rozmiar eksplozji po trafieniu przez ukraiński granat.

Rosjanie zaczęli wykorzystywać też nowy rodzaj bezzałogowej platformy na podwoziu gąsienicowym, która służy w celach transportowych, ale też może być wykorzystana do ewakuacji rannego żołnierza poza pole walki. Urządzenie wyposażone jest w rosyjski system walki elektronicznej Volnorez, który chroni ją przed atakami dronów.

Rosyjska platforma logistyczno-ewakuacyjna z zainstalowanym systemem Volnorez
Rosyjska platforma logistyczno-ewakuacyjna z zainstalowanym systemem Volnorez© Defence Blog

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także