Symbol wojny z Rosją. To broń naszych czasów
Jednym z symboli wojny między Rosją a Ukrainą są drony. Jak poinformował premier Ukrainy, Denys Szmychal, w ciągu roku ponad 200 firm ukraińskich rozpoczęło produkcję dronów. Przy okazji bardzo skróciła się droga od projektu do zakupu pojazdu bezzałogowego.naszych czasów
07.10.2023 12:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wojna, która toczy się na terenie Ukrainy, upływa pod znakiem dronów. Kolejne doniesienia dotyczą zarówno ataków Rosjan na Ukrainę, jak i ofensywy Ukraińców na najeźdźców. Według najnowszych informacji, ukraiński przemysł zbrojeniowy nastawił się mocno na produkcję dronów. Efektem takiego podejścia jest ponad 200 firm, które w ciągu ostatniego roku zaczęły produkować tego rodzaju sprzęt.
- Obecnie droga drona od projektu do jego zakupu maksymalnie się skróciła. W ciągu roku produkcja dronów wzrosła kilkusetkrotnie. Projektowaniem dronów zaczęło zajmować się ponad 200 ukraińskich firm – oświadczył premier Ukrainy, Denys Szmychal.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ostatnich miesiącach dało się odnotować znaczny wzrost liczby nalotów z użyciem dronów na rosyjskie obiekty militarne, technologiczne i przemysłowe. Rosja twierdzi, że to efekt działań Ukraińców. Eksperci natomiast podkreślają, że drony startują z terenu Rosji i atakują obiekty coraz bardziej oddalone od granic Ukrainy. Przykładem takiego zdarzenia jest atak na lotnisko w Pskowie, które leży ok. 700 km od granic państwa.
Drony spotykane są też nad Moskwą, a także w okolicach stolicy Rosji. Skutkiem ataków jest zamykanie przestrzeni powietrznej nad lokalnymi lotniskami. Ukraińskie media twierdzą, że od początku 2023 r. bezzałogowe statki powietrzne zaatakowały Rosję i okupowany Krym ponad 200 razy.
Drony odgrywają kluczową rolę na wojnie
Ukraińcy do ataków na Rosjan używają różnych dronów. Są wśród nich m.in. drony kamikadze Rubaka, które zalicza się do amunicji krążącej i dysponuje zasięgiem ok. 500 km. Inny rodzaj dronów to Bobry, których zasięg to ok. 1000 km. W użyciu są też drony PD-1 i PD-2.
Rozpiętość skrzydeł drona PD-1 to 5 m. Jest on wykonany z kompozytów i zdolny do przenoszenia 6 kg ładunku. Może znajdować się w powietrzu przez osiem godzin i ma ok. 500 km zasięgu. Dron może działać w środowisku, gdzie nie ma dostępu do nawigacji satelitarnej.
W przypadku drona PD-2 możemy mówić o ponad dwa razy większym zasięgu. Pojazd ten może latać na odległość aż 1100 km. Efekt ten został osiągnięty dzięki zastosowaniu dodatkowych podskrzydłowych zbiorników paliwa. Udźwig tych dronów to od 7 do nawet 11 kg.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski