Stany Zjednoczone wysłały do Polski brygadę pancerną. Rozładunek już się zaczął
Do Gdyni przybył statek transportowy SNS "Red Cloud", przewożący ciężki sprzęt należący do amerykańskiej brygady pancernej. 1. Brygada Pancerna 3. Dywizji Piechoty została przysłana do Polski w ramach rotacyjnej obecności amerykańskich sił. Czołgi, transportery i artylerią są już rozładowywane.
W Polsce stacjonuje około 10 tys. amerykańskich żołnierzy. Nowa brygada, licząca zastąpi opuszczającą nasz kraj 1. Brygadę Pancerną 1. Dywizji Kawalerii.
Brygada – a w zasadzie pancerny brygadowy zespół bojowy (ABCT – Armored Brigade Combat Team) - na szczeblu taktycznym jest podstawą ciężkich sił amerykańskich wojsk lądowych, obok brygad korzystających z pojazdów kołowych Stryker i brygad piechoty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czas na AI. Zapowiedź buntu maszyn czy nowa rewolucja przemysłowa? - Historie Jutra napędza PLAY #5
ABCT jest wydzielany przez nadrzędną dywizję i – ze względu na oddziały wsparcia, własną logistykę czy rozpoznanie – zdolny do samodzielnego działania.
Pancerny brygadowy zespół bojowy w Polsce
W skład zespołu wchodzi 87 czołgów Abrams (w tym przypadku w wariancie M1A2SEPv3), 152 bojowe wozy piechoty M2A4 Bradley, 18 haubic M109, a także transportery opancerzone M113 lub zastępujące je pojazdy AMPV. Ich uzupełnieniem są lżejsze pojazdy, jak m.in. samochody opancerzone JLTV.
Zobacz także: Czy to sprzęt NATO, czy rosyjski?
Trzonem ABCT są trzy bataliony manewrowe – pancerno-zmechanizowane, a także batalion dowodzenia, artylerii i batalion rozpoznawczy, ze względu na tradycję nazywany szwadronem kawalerii. W sumie brygada liczy ok 3,5- 4,5 tys. żołnierzy.
Stałe siły amerykańskie w Polsce
Obok jednostek wysyłanych do Polski rotacyjnie, w Poznaniu znajduje się stałe, wysunięte stanowisko dowodzenia amerykańskiego V Korpusu – Camp Kościuszko. W Powidzu zbudowano także jeden z magazynów APS (Army Prepositioned Stock), w którym znajduje się ciężki sprzęt pozwalający na wyposażenie co najmniej jeszcze jednej brygady pancernej.
Pozwala to – w razie potrzeby szybkiego wzmocnienia amerykańskich sił w regionie – na szybkie przerzucenie żołnierzy, na których oczekują na miejscu czołgi, haubice czy bojowe wozy piechoty.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski