Ssak z twarzą misia. Jest nie tylko uroczy, ale i skrajnie zagrożony

Ssak z twarzą misia. Jest nie tylko uroczy, ale i skrajnie zagrożony

Ssak z twarzą misia. Jest nie tylko uroczy, ale i skrajnie zagrożony
Źródło zdjęć: © Youtube.com | HuffPost Live
Karolina Modzelewska
15.12.2019 13:53, aktualizacja: 15.12.2019 14:30

Słodko wyglądający zwierzak, nazywanym "magicznym królikiem" może już wkrótce przestać istnieć. Pomimo tego, że żyje wysoko w górach, jego populacja drastycznie spada, a władze nie zauważają problemu.

Uroczy gatunek królika odkryto w 1982 roku, czyli stosunkowo niedawno. Zwierzę żyjące wysoko w górach to Ili Pika (Ochotona iliensis), czyli szczekuszka urwiskowa. Jest nazywana "magicznym królikiem", ponieważ gatunek można spotkać wyłącznie w odległych zakątkach północno-zachodnich Chin i to niezwykle rzadko.

Nietypowe odkrycie

Po raz pierwszy na królika trafiła Li Weidong. Od tego momentu wiele się zmieniło. Ekolog powiedziała, że od lat 80. populacja królików spadła o prawie 70%. Na wolności żyje mniej niż 1000 zwierząt.

- Odkryłam gatunek i patrzę, jak jest zagrożony wyginięciem. Jeśli wyginie przed moją śmiercią, poczuje się winna – zaznaczyła Weidong.

Plan ochrony gatunku

Weidong zaniepokojona pogarszającą się sytuacją królików postanowiła podjąć konkretne działania. Zebrała grupę 20 ochotników w celu wytropienia rzadkiego gatunku.

Ekolożka chciała zgromadzić jak najwięcej informacji o zwierzakach, aby móc odtworzyć populację. Przeznaczyła na to większość z prywatnych środków, ponieważ władze nie interesują się tą kwestią.

- Mam prawie 60-lat i wkrótce nie będę mogła wspinać się w górach Tianshan. Mam więcej nadzieję, że ludzie nauczą się jak chronić Ili Pika – dodała ekolożka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)