Trwa ładowanie...
d30crog

Cud we wrocławskim zoo. Jako jedyny ogród zoologiczny na świecie rozmnożył ptaka, który może wyginąć za 10 lat

Dzioborożce palawańskie to ptaki zagrożone wyginięciem. Żyjąc na wolności, nie mają szans na przetrwanie. We wrocławskim zoo wykluło się już czwarte pisklę tego gatunku. To ogromny sukces, zważywszy na to, że nie udało się to żadnemu innemu ogrodowi zoologicznemu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niesamowite narodziny we wrocławskim zoo.
Niesamowite narodziny we wrocławskim zoo. (Shutterstock.com, Fot: THANAN KONGDOUNG)
d30crog

Dzioborożce palawańskie to niezwykle tajemnicze ptaki. Wiedza na temat gatunku wciąż jest niewielka i niewystarczająca. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat nie będą miały szans, aby przetrwać w środowisku naturalnym.

Hodowla zapobiegawcza

Siedem lat temu rozpoczęto hodowlę zachowawczą w ogrodach zoologicznych, której celem jest poznanie tych ptaków, zapewnienie odpowiednich warunków bytowych czy ich rozmnażanie. Ptaki znajdują się m.in. we Wrocławiu, Atenach i Pilznie.

d30crog

Ptaki we wrocławskim zoo

Dzioborożce palawańskie przyjechały do Wrocławia w 2012 roku. Para – samica Sofie oraz samiec Avilon byli młodymi, dwuletnimi ptakami. W 2016 roku doszło do przełomu w ich hodowli. Po raz pierwszy w ogrodzie zoologicznym wykluło się pisklę dzioborożca palawańskiego.

Kolejne pisklęta wykluły się w 2018 roku, a w 2019 roku Sofie i Avilon doczekali się kolejnego potomka.

d30crog

Osobliwy sposób rozmnażania

Dzioborożce palawańskie są bardzo trudne w rozmnażaniu. Dodatkowo robią to w dość ciekawy sposób. W okresie lęgowym samiec zamurowuje samicę w dziupli. Zostawia jedynie mały otwór, który wykorzystuje do jej karmienia. Samica przebywa w dziupli, aż do momentu odchowania pisklęcia.

Zdaniem przedstawicieli wrocławskiego zoo, sukces można łączyć z obserwacją ptaków i poznawaniem ich zwyczajów, upodobań itp. We wrocławskim ogrodzie zoologicznym opracowano specjalną dietę dla dzioborożców palawańskich, a także zweryfikowano, w jaki sposób ptaki przygotowują zaprawę niezbędną do zamurowania dziupli. Jest to unikalne połączenie nadtrawionych owoców i mieszanki odchodów.

d30crog

Dzioborożce palawańskie w naturalnym środowisku

Dzioborożce palawańskie dorastają do blisko 70 cm, a ich waga to około 700 g. Ptaki charakteryzują się czarno-białym ubarwieniem. Wyróżniają się "kaskiem" mieszczącym się na głowie oraz jasnożółtym dziobem.

Żyjące na wolności ptaki można spotkać wyłącznie na filipińskiej wyspie Palawan oraz pięciu wyspach satelitarnych: Balabac, Busuanga, Calauit, Culion i Coron. Populacja tego gatunku drastycznie spada przez defragmentację i wycinkę lasów, nielegalne kłusownictwo i handel.

Źródło: Dziennik.pl

d30crog

Podziel się opinią

Share
d30crog
d30crog
Więcej tematów