Śpisz mniej niż 7 godzin? Naukowcy mają złe wieści
Naukowcy ustalili, ile godzin snu w nocy potrzeba, aby zapewnić organizmowi zdrowe starzenie się. Z badań, na które powołuje się portal Science Alert wynika, że jest to minimum siedem godzin.
Najnowsze badania wskazują, że ponad siedem godzin snu każdej nocy może znacząco przyczynić się do zdrowego starzenia się. W badaniu uczestniczyło 3,3 tys. osób w wieku 45 lat i starszych, których nawyki snu były monitorowane w latach 2011, 2013 i 2015, a ich stan zdrowia oceniono pięć lat później.
Kluczowe wyniki badań
Analiza przeprowadzona przez zespół z Uniwersytetu Medycznego w Wenzhou w Chinach wykazała, że osoby śpiące co najmniej siedem godzin na dobę cieszą się lepszym zdrowiem w późniejszym życiu.
Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup w zależności od ich nawyków snu: długie stabilne (8-9 godzin), normalne stabilne (7-8 godzin), malejące, rosnące i krótkie stabilne (5-6 godzin). Największe szanse na zdrowe starzenie się miały grupy długie i normalne stabilne. Oznacza to, że zdrowe starzenie jest powiązane z przynajmniej 7-godzinnym snem (również ze snem o długości 8-9 godzin).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znaczenie regularnego snu
Osoby z grup o stabilnym czasie snu miały większe szanse na zdrowe starzenie się w porównaniu do tych z niestabilnymi nawykami snu. Badacze uwzględnili czynniki takie jak waga, spożycie alkoholu i płeć, choć badanie nie potwierdza bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego.
Chiny, gdzie przeprowadzono badania, mają jedną z najszybciej starzejących się populacji na świecie, co jest globalnym wyzwaniem. Wyniki podkreślają, że chroniczny brak snu oraz zmiany w jego długości są istotnymi przeszkodami w zdrowym starzeniu się. Badania opublikowano w "BMC Public Health".