Polskie śmigłowce Black Hawk trafią do Rumunii. Znamy szczegóły

Polskie śmigłowce Black Hawk trafią do Rumunii. Znamy szczegóły05.09.2020 13:39
Śmigłowce Black Hawk produkowane przez polską firmę zostaną dostarczone Rumunii
Śmigłowce Black Hawk produkowane przez polską firmę zostaną dostarczone Rumunii
Źródło zdjęć: © PZL Mielec

Śmigłowce Black Hawk produkowane przez polską firmę PZL Mielec będą dostarczane do Rumunii w celu wzmocnienia tamtejszego przemysłu lotniczego. Pierwsza dostawa obejmie 12 maszyn.

W Rumunii powstanie nowe centrum serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów do obsługi cywilnych i wojskowych śmigłowców Black Hawk. Protokół w tej sprawie został podpisany 3 września w Bukareszcie.

Producentem maszyn jest polska firma PZL Mielec należąca do amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin. Będzie ona współpracowała z rumuńską firmę lotniczą Romaero. - Ta współpraca to zaszczyt dla Romaero, ponieważ Rumunia chce wzmocnić swoją interoperacyjność cywilną i wojskową w Unii Europejskiej oraz NATO. Dysponujemy doskonałą kadrą oraz infrastrukturą, co jest niezbędne do obsługi śmigłowców Sikorsky Black Hawk - komentuje Vasile Boicu, Dyrektor Generalny Romaero.

W ramach rządowego programu dostaw wielozadaniowych średnich i ciężkich śmigłowców dla sił morskich i lądowych, PZL Mielec oferuje rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pierwszą dostawę wielozadaniowych 12 śmigłowców. Jak podkreśla Lockheed Martin, wszystkie maszyny zostaną wyprodukowane w Polsce.

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

- Dzięki wyprodukowanym w Polsce śmigłowcom Black Hawk, Rumunia zyska doskonałe rozwiązanie dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przyszłych wymagań dotyczących śmigłowców – mówi Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

Rumunia ma nadzieję, że maszyny w znaczącym stopniu przyczynią się do rozwoju lokalnego przemysłu lotniczego i gospodarczego wzmocnienia regionu. Śmigłowce są obecnie używane w ponad 30 krajach, gdzie biorą udział w ważnych misjach państwowych i natowskich. Są używane między innymi do operacji poszukiwawczo-ratowniczych oraz transportu wojskowego.

Od 2010 roku, firma PZL Mielec wyprodukowała śmigłowce dla 17 odbiorców z całego świata.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)