Polskie śmigłowce Black Hawk trafią do Rumunii. Znamy szczegóły

Polskie śmigłowce Black Hawk trafią do Rumunii. Znamy szczegóły

Śmigłowce Black Hawk produkowane przez polską firmę zostaną dostarczone Rumunii
Śmigłowce Black Hawk produkowane przez polską firmę zostaną dostarczone Rumunii
Źródło zdjęć: © PZL Mielec
05.09.2020 13:39

Śmigłowce Black Hawk produkowane przez polską firmę PZL Mielec będą dostarczane do Rumunii w celu wzmocnienia tamtejszego przemysłu lotniczego. Pierwsza dostawa obejmie 12 maszyn.

W Rumunii powstanie nowe centrum serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów do obsługi cywilnych i wojskowych śmigłowców Black Hawk. Protokół w tej sprawie został podpisany 3 września w Bukareszcie.

Producentem maszyn jest polska firma PZL Mielec należąca do amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin. Będzie ona współpracowała z rumuńską firmę lotniczą Romaero. - Ta współpraca to zaszczyt dla Romaero, ponieważ Rumunia chce wzmocnić swoją interoperacyjność cywilną i wojskową w Unii Europejskiej oraz NATO. Dysponujemy doskonałą kadrą oraz infrastrukturą, co jest niezbędne do obsługi śmigłowców Sikorsky Black Hawk - komentuje Vasile Boicu, Dyrektor Generalny Romaero.

W ramach rządowego programu dostaw wielozadaniowych średnich i ciężkich śmigłowców dla sił morskich i lądowych, PZL Mielec oferuje rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pierwszą dostawę wielozadaniowych 12 śmigłowców. Jak podkreśla Lockheed Martin, wszystkie maszyny zostaną wyprodukowane w Polsce.

- Dzięki wyprodukowanym w Polsce śmigłowcom Black Hawk, Rumunia zyska doskonałe rozwiązanie dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przyszłych wymagań dotyczących śmigłowców – mówi Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec.

Rumunia ma nadzieję, że maszyny w znaczącym stopniu przyczynią się do rozwoju lokalnego przemysłu lotniczego i gospodarczego wzmocnienia regionu. Śmigłowce są obecnie używane w ponad 30 krajach, gdzie biorą udział w ważnych misjach państwowych i natowskich. Są używane między innymi do operacji poszukiwawczo-ratowniczych oraz transportu wojskowego.

Od 2010 roku, firma PZL Mielec wyprodukowała śmigłowce dla 17 odbiorców z całego świata.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)