Słowacja wybrała szwedzką opcję. Do kraju trafią bojowe wozy piechoty CV90 MkIV
Słowacki rząd zdecydował się zakupić 152 gąsienicowe pojazdy opancerzone CV90 MkIV z armatą 35 mm w ramach umowy międzyrządowej z Królestwem Szwecji. Szacunkowy koszt kontraktu obejmującego także pakiet logistyczny i infrastrukturę wynosi około 1,69 mld EUR.
30.06.2022 | aktual.: 02.07.2022 09:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Według edrmagazine.eu wybór oferty został dokonany przez grono około 60 ekspertów z Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej, Sił Zbrojnych oraz Ministerstwa Gospodarki wraz z Ministerstwem Finansów. Grupa najlepiej oceniła bojowy wóz piechoty CV90 MkIV z 35-mm armatą, drugie miejsce zajął ten sam model z 30-mm armatą, trzecie - Lynx KF41, a ostatni był austriacko-hiszpański ASCOD.
CV90 MkIV — historia i osiągi
CV90 był początkowo zaprojektowanym przez Boforsa i Hagglunds (dzisiejsze BAE Systems) na użytek szwedzkich sił zbrojnych w latach 80. bojowym wozem piechoty, który trafił do służby z początkiem lat 90., gdzie został oznaczony jako Stridsfordon 90 / Strf 90, a później przyjęło się międzynarodowe oznaczenie CV90 pochodzące od Combat Vechicle.
Konstrukcja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie nie tylko sąsiadów - Norwegii, Danii czy Finlandii, ale została też wybrana przez Holandię i Szwajcarię. Warto też wspomnieć, że CV90 był bazą dla polskiego lekkiego czołgu PL-01.
Jest to wysoce modułowa konstrukcja, której uzbrojenie może zostać dostosowane do różnych zadań. Pierwsza szwedzka wersja wykorzystywała 40-mm armatę Boforsa ładowaną z 24-nabojowych magazynków, ale inne państwa zazwyczaj wybierały bardziej praktyczne armaty 30 mm lub 35 mm ładowane z taśmy nabojowej. Dotychczasowe modele były dostarczane z wieżą załogową, ale w ofercie pojawił się model z wieżą bezzałogową.
Wybrana przez Słowację wersja obejmuje armatę Bushmaster III charakteryzującą się szybkostrzelnością 200 strz./min wykorzystującą amunicję 35x228 mm używaną m.in. w Gepardach. Przeciwpancerna amunicja APFSDS-T jest w stanie przebić ponad 100 mm stali pancernej na odległości 1 km, toteż z nawiązką wystarczy na wszelkie rosyjskie pojazdy z rodziny BMP, a także może zagrozić czołgom, jeśli zostaną zaatakowane z boku lub od tyłu. Skuteczność mniejszych armatek kal. 30 mm przeciwko rosyjskim czołgom już nieraz pokazały ukraińskie załogi transporterów BTR-4.
CV90 MkIV należy do ciężkiej kategorii bojowych wozów piechoty, których masa wraz z dodatkowym opancerzeniem wynosi 37 ton. Z tego względu pancerz zapewnia ochronę ze wszystkich stron na poziomie IV standardu STANAG 4569 (przeciwpancerna 14,5×114 mm), a front jest odporny na ostrzał armatkami kal. 30 mm (poziom VI).
Warto jednak zaznaczyć, że możliwe jest zamontowanie dodatkowych paneli pancerza ceramicznego podnoszących dookólny poziom ochrony do poziomu VI (z przodu ochrona jest jeszcze wyższa). Ponadto CV90 MkIV jest wyposażony w system ochrony aktywnej LEDS-150 od Saaba niszczący nadlatujące pociski lub granaty przeciwpancerne.
Mobilność jest z kolei zapewniana przez silnik diesla o mocy 1000 KM, który może rozpędzić CV90 do 70 km/h. Załogę stanowi trzech żołnierzy plus ewentualnie w wersji bojowego wozu piechoty dodatkowo ośmiu żołnierzy desantu.
Można zakładać, że za decyzją Słowaków z czasem podążą Czesi, którzy także prowadzą postępowanie mające wyłonić następców poradzieckich BMP-2.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski