Polski superczołg PL‑01: prawdziwa bestia

Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach prezentowany jest nowy, koncepcyjny pojazd bojowy polskiej konstrukcji. Czołg PL-01 CONCEPT powstaje we współpracy polskich firm z brytyjskim koncernem BAE Systems. Ten drugi odpowiada za produkcję i dostarczanie części elementów, ale projekt nowej maszyny jest jak najbardziej przejawem naszej rodzimej myśli technicznej.

Polski superczołg PL-01: prawdziwa bestia
Źródło zdjęć: © PAP/Michał Walczak

PL-0. CONCEPT ma konstrukcję modułową - poszczególne systemy można skonfigurować zależnie od wymagań klienta. Najważniejszym priorytetem głównego producenta - Polskiego Holdingu Obronnego - jest jednak spełnienie wymagań stawianych przez polskie Ministerstwo Obrony. Uzasadnione jest to tym, że PL-01 powstaje jako część wartego dziesiątki miliardów złotych programu modernizacji polskiej armii, który ma się zakończyć do 2022 roku. Sam czołg PL-01 ma zaś trafić do produkcji w 2018 roku, przy czym już w 2016 powinniśmy zobaczyć w pełni działające prototypy.

Ochrona pojazdu i załogi

Nowe czołgi polskiego projektu to lekkie konstrukcje, które mają przede wszystkim zwalczać wrogie pojazdy. Załogę PL-0. stanowią 3 osoby, zamknięte w pancernej kopule, która poza samym pancerzem pojazdu, zapewnia dodatkową ochronę przed wybuchem min lub improwizowanych ładunków wybuchowych. Mówiąc o ochronie, nie sposób pominąć nowoczesnego, wielowarstwowego, ceramicznego pancerza antybalistycznego. Dodatkową obronę zapewniają też aktywne systemy ochrony.

Nowoczesny napęd hybrydowy

Pojazd poruszać się będzie wykorzystując stalowe lub gumowe gąsienice, a napęd ma stanowić silnik hybrydowy. Choć nie podano żadnych konkretów na temat osiągów PL-01. producenci zapewniają, że będzie on mógł poruszać się z dużą prędkością zarówno po drogach, jak i bezdrożach. Problemem nie ma być również pokonywanie przeszkód wodnych.

Obraz
© (fot. PAP/Michał Walczak)

Duża siła ognia

Nowy polski pojazd bojowy będzie dysponował sporą siłą ognia dzięki zastosowaniu modułowej, bezzałogowej wieży, na której można zamontować działo kalibru 10. mm lub 120 mm. Będzie ono wyposażone w automatyczny system podawania amunicji, umieszczony z tyłu wieży. Pojazd będzie również posiadał karabin maszynowy 7,62 mm oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, który może zawierać karabin 7,62 mm, karabin większego kalibru - 12,7 mm lub 40 mm wyrzutnik granatów.

Sprawne prowadzenie ognia umożliwią systemy optoelektroniczne, które pozwolą na ciągłą obserwację otoczenia pojazdu zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie zabraknie również systemów automatycznego wykrywania celów, naprowadzania pocisków i rozróżniania wróg-przyjaciel. Całość będzie podpięta do centralnego systemu zarządzania polem walki, który również powstaje w ramach wspomnianego wcześniej projektu modernizacji polskiej armii.

Największa atrakcja targów

PL-0. CONCEPT zaprezentowany na kieleckich targach to dopiero makieta powstającego pojazdu i ostateczne wersja zapewne będzie się diametralnie różnić od tego, co możemy obejrzeć na tegorocznej imprezie. Nie zmienia to jednak faktu, że pojazd cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Nie ma w tym nic specjalnie dziwnego - to jeden z najbardziej efektownych pojazdów pokazywanych na targach.

GB/PS/GB

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1600)