Słowacja gotowa do przekazania 30 czołgów T‑72. Stawia jeden warunek
Słowacja jest obecnie gotowa przekazać Ukrainie trzy tuziny czołgów T-72 w zamian za zachodnie podstawowe czołgi bojowe. Najnowszym planem podzielił się minister obrony Słowacji Jarosław Nagy.
26.01.2023 10:44
Minister obrony Słowacji Jarosław Nagy podczas briefingu w Centrum Medialnym Ukrainy zgłosił gotowość kraju do przekazania Ukrainie czołgów T-72. Według ministra obecnie na uzbrojeniu republiki znajduje się 30 czołgów T-72, a Słowacja jest gotowa przekazać je Ukrainie, jeśli zachodni sojusznicy zapewnią zastępstwo dla tych ciężkich pojazdów opancerzonych.
Słowacja gotowa do przekazania T-72
"Latem 2022 r. uzgodniliśmy z Niemcami, że będziemy mogli przekazać Ukrainie 30 BMP w zamian za 15 Leopardów. W grudniu 2022 r. otrzymaliśmy tylko jeden czołg. Spodziewamy się, że w marcu otrzymamy jeszcze dwa czołgi i będziemy je otrzymywać co miesiąc, aż zdobędziemy wszystkie. Ale nie ma żadnych negocjacji w sprawie transferu Leopardów ze Słowacji do Ukrainy" – przekazał urzędnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednocześnie minister obrony podkreślił, że Słowacja ma w służbie 30 radzieckich czołgów T-72, które może dostarczyć Ukrainie pod pewnym warunkiem. "Jesteśmy gotowi przekazać je Ukrainie nawet jutro, jeśli otrzymamy niezbędne wsparcie od państw zachodnich" – powiedział Jarosław Nagy.
T-72 to zaprojektowany przez Związek Radziecki główny czołg bojowy, który wszedł do służby w latach siedemdziesiątych. Czołg jest uzbrojony w 125 mm gładkolufowe działo, które jest zdolne do wystrzeliwania różnych pocisków, w tym odłamkowo-burzących, przeciwpancernych i pocisków kierowanych.
Słowacja wspiera Ukrainę
Warto dodać, że wspomniane przez ministra 30 gąsienicowych bojowych wozów piechoty BMP-1 zasiliło Siły Zbrojne Ukrainy w listopadzie ubiegłego roku. Sprzęt został przekazany z tzw. zapasów mobilizacyjnych. Są to transportery opancerzone, które nie są już używane przez słowacką armię.
BMP-1 jest wyposażony w jednoosobową wieżyczkę. Głównym uzbrojeniem jest gładkolufowe, niskociśnieniowe działo 73 mm Model 2A28. Jest ono zasilane z 40-nabojowego magazynka umieszczonego po prawej stronie z tyłu strzelca. Obok uzbrojenia głównego zamontowany jest karabin maszynowy PKT 7,62 mm. Nad uzbrojeniem zamontowana jest wyrzutnia kierowanego przewodowo pocisku 9M14 Malutka.
Słowacja może też dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG-29. "Od 1 października Słowacja nie używa już MiG-29. Jesteśmy gotowi przekazać te samoloty Ukrainie, aby mogła się bronić i nie zamierzamy ich przekazywać nikomu innemu. Rząd słowacki rozważa obecnie przekazanie tych samolotów" – przekazał minister.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski