Wsparcie dla Ukrainy od Maroka. Przekazano czołgi T‑72B

Czołg T-72B - zdjęcie poglądowe
Czołg T-72B - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © wikimedia.pl
Karolina Modzelewska

23.01.2023 10:49, aktual.: 18.07.2023 10:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maroko ma przekazać około 20 czołgów T-72B Ukrainie, podał Ukrinform, państwowa agencja prasowa Ukrainy, powołując się na doniesienia serwisu MenaDefense. Mają to być maszyny, które zmodernizowano w Czechach. Przypominamy, czym są czołgi T-72B i jakie mają możliwości.

Decyzja Maroka o dostawie broni dla Ukrainy została podjęta podczas szczytu w Ramstein 26 kwietnia 2022 r. Na tym szczycie Tunezja i Maroko były jedynymi krajami, które reprezentowały Afrykę Północną - przekazał Ukrinform.

T2-B - czołgi z Maroka dla Ukrainy

Dokładna liczba maszyn, które trafią do Ukrainy, nie jest znana. Mówi się o około 20 egzemplarzach. Są to czołgi zakupione przez Maroko w latach 1999 i 2000 z rezerw Białorusi, których Rabat nie był w stanie utrzymać w należytym stanie. Według MenaDefense eskadra czołgów T-27B wcześniej stacjonowała na północy kraju, gdzie była wykorzystywana do walk z algierskimi dywizjami pancernymi. Przed wysłaniem do Ukrainy maszyny zostały zmodernizowane w czeskim przedsiębiorstwie Excalibur Army.

T-72B to czołg podstawowy, który stanowi rozwinięcie rosyjskiego czołgu podstawowego T-72A. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych modeli czołgów z rodziny T-72, który wciąż pozostaje na wyposażeniu wielu państw. To, co go odróżnia od poprzedników to przede wszystkim lepsze opancerzenie (wzmocniono m.in. pancerz wieży i kadłub). T-72B wyposażono w pancerz reaktywny Kontakt-1, który zapewnia wyższy stopień ochrony m.in. przed pociskami kumulacyjnymi.

Czołg ma masę ponad 44 tony, długość 9,53 m, szerokość 6,86 m oraz wysokość: 3,46 m i pomieści 3-osobową załogę. Uzbrojono go w jedną armatę czołgową 2A46M kal. 125 mm, której szybkostrzelność szacuje się na 6-8 pocisków na minutę, jeden współosiowy karabin maszynowy 7,62 mm oraz jeden ciężki karabin maszynowy 12,7 mm. Maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością 60 km/h, jeśli chodzi o utwardzane drogi i 40 km/h w terenie. Zasięg szacuje się na 500 km.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie