Słowacja dotrzymała słowa. Samobieżne działa Zuzana 2 dotarły do Ukrainy
Ukraina otrzymała od Słowacji cztery samobieżne armatohaubice Zuzana 2. Słowacki minister obrony Jaroslav Naď potwierdził udany transfer sprzętu, który zasili siły zbrojne Ukrainy.
Jaroslav Naď, słowacki minister obrony już w czerwcu potwierdził, że Ukraina otrzyma osiem samobieżnych armatohaubic Zuzana 2 kal. 155. Ukraińscy żołnierze w tamtym czasie odbywali szkolenia na nowoczesnym sprzęcie, który już teraz pomoże odpierać rosyjskie ataki.
Zgodnie z najnowszym komunikatem ministra Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze cztery samobieżne haubice artyleryjskie Zuzana 2.
Według słowackiego polityka, pierwsze cztery systemy artyleryjskie są już w dyspozycji ukraińskiego wojska. "Słowacja pomaga chronić niewinne ukraińskie życia! Z radością potwierdzam, że pierwsze cztery słowackie haubice Zuzana są w rękach ukraińskich sił zbrojnych, gotowe do użycia w obronie przed rosyjskimi agresorami" – napisał Jaroslav Naď na Twitterze.
Zuzana 2 dla Ukrainy
Zuzana 2 jest unowocześnieniem poprzedniej wersji Zuzany 155mm. W 2018 roku słowackie wojsko zakupiło 25 systemów artyleryjskich. Zostały one przekazane armii w lipcu ubiegłego roku, zastępując poprzednią generację sprzętu. Teraz Słowacja przekazała cztery z ośmiu obiecanych armatohaubic Zuzana 2.
Dzięki lufie o długości 52 kalibrów, zamiast 45, broń jest w stanie strzelać na maksymalną odległość do 40 km. Ogień może być prowadzony w zakresie 360 stopni, a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z czterech do trzech żołnierzy.
Haubica jest również wyposażona w mechanizm ładowania, który umożliwia prowadzenie ognia w trybie MRSI – kilka pocisków może trafić w cel o tym samym czasie. Zuzana 2 może strzelać standardowymi pociskami NATO 155 mm oraz prowadzić ostrzał zarówno bezpośredni, jak i pośredni. Na dachu ma dodatkowo zamontowany karabin maszynowy kal. 12,7 mm.
System jest zamontowany na opancerzonym podwoziu Tatra 815 VP 31 265 8×8.1R, które zapewnia dużą mobilność na polu walki i jest tańsze w budowie i utrzymaniu w porównaniu z podwoziem gąsienicowym. Masa bojowa armatohaubicy wynosi 32 tony. Maksymalna prędkość, z jaką jest w stanie poruszać się po utwardzanych drogach to 90 km/h, a w terenie około 20-30 km/h.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski