Skąd Hamas ma broń? Wskazali całą listę sojuszników terrorystów

Atak na Izrael pokazał, że bojownicy Hamasu są w stanie zgromadzić duże zapasy broni. Składają się na nią nie tylko improwizowane konstrukcje własnej produkcji, ale również arsenał pochodzący z zewnątrz. Lista sojuszników tej organizacji wydłuża się wraz z kolejnymi materiałami pojawiającymi się w sieci oraz ich analizami.

Islamscy bojownicy z bronią
Islamscy bojownicy z bronią
Źródło zdjęć: © Flash90
Mateusz Tomczak

Na broń wykorzystywaną przez terrorystów uwagę zwrócił m.in. ukraiński portal Defence Express specjalizujący się w tematyce militarnej. Do wymienianych już wcześniej sprzymierzeńców agresora, czyli Iranu oraz Rosji, dziennikarze i analitycy zza naszej wschodniej granicy dopisali Koreę Północą. Na zdjęciach członków bojówek Hamasu zauważyli broń sugerującą, że również Pjongjang opowiada się po stronie przeciwników Izraela.

MANPADS od sojuszników w rękach Hamasu

Członkowie Hamasu korzystają z szerokiego wachlarza MANPADS, czyli lekkich rakietowych pocisków przeciwlotniczych do zwalczania nisko latających celów powietrznych. Od dłuższego czasu eksperci wskazywali, iż w ich rękach znajdują się m.in. zestawy Strela-2 mające rosyjski (radziecki) rodowód i pozwalające strącać obiekty znajdujące się na wysokości do 2,3 km.

Podobną bronią pochodzącą z Iranu są Misagh-1, w tym przypadku maksymalny pułap osiągany przez wystrzeliwane pociski sięga jednak 4 km. Ich prędkość dochodzi natomiast do 700 m/s.

W Korei Północnej powstawały z kolei zestawy HT-16PGJ bazujące na rosyjskich 9K38 Igła. Wcześniej były widywane w Syrii, teraz na wybranych zdjęciach pozują z nimi bojownicy Hamasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Palestyńczycy tworzą też własną broń

Duże poruszenie w mediach społecznościowych wywołały materiały pokazujące strzelanie z "rur kanalizacyjnych". To improwizowana broń, która zdaniem byłego kontrterrorysty Jerzego Dziewulskiego ma polski rodowód.

Innym przykładem broni tworzonej przez członków Hamasu jest Mutabar-1. To system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, który chociaż nie dorównuje poziomem zaawansowania profesjonalnej broni to zdaniem Defence Express jest przykładem pokazującym coraz wyższy poziom technologiczny palestyńskich konstruktorów.

Uzbrojenie przeciwpancerne Hamasu

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski, zwracał już uwagę na uzbrojenie przeciwpancerne Hamsu. Zwłaszcza na tandemowe granaty PG-7VR, miny przeciwpancerne YM-2 oraz przeciwpancerne pociski kierowane (ppk) RAAD-T. To broń pochodząca z Iranu.

Portal Defence Express dodaje, że w kontekście tego typu uzbrojenia również widoczne są rozwiązania z Rosji i Korei Północnej. Chodzi odpowiednio o ppk Kornet oraz ppk Bulsae-2 (przygotowywany na bazie radzieckiego 9K111 Fagot).

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie