Hamas chwali się nową bronią. Świat zastanawia się, skąd ją mają

Bojownicy Hamasu pokazali Mutabar-1
Bojownicy Hamasu pokazali Mutabar-1
Źródło zdjęć: © twitter, @clashreport
Mateusz Tomczak

10.10.2023 15:07, aktual.: 17.01.2024 18:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Propagandowy film opublikowany przez Hamas pokazał niewidywaną wcześniej broń wykorzystywaną przez członków tej organizacji. Mutabar-1, chociaż wygląda na prostą i improwizowaną konstrukcję, może stanowić zagrożenie dla przeciwnika.

Rzekomo jest to broń przygotowana przez Hamas, ale niewykluczone, że w rozwoju, a przynajmniej w dostarczaniu potrzebnych komponentów, pomagał jeden z krajów wspierających te bojówki. Najbardziej prawdopodobny jest wschodni kierunek. Atak na Izrael ma poparcie Iranu.

Jak już informowaliśmy, ma to odzwierciedlenie w uzbrojeniu członków Hamasu, którzy korzystają m.in. z irańskiej broni przeciwpancernej. Mutabar-1 do tej pory nie pojawiał się w przestrzeni publicznej, teraz poświęcono mu sporo uwagi.

Mutabar-1 w rękach Hamasu

Mutabar-1 to system obrony powietrznej. Z racji swojej konstrukcji należy uznawać go za system bardzo krótkiego zasięgu. Opublikowany materiał pokazuje, że kompleks składa się z wyrzutni mogącej obracać się o 360 stopni i pocisków z zapalnikiem. Widać też, że jest obsługiwany zdalnie, z improwizowanego stanowiska dowodzenia.

Dokładny dystans, na jaki Mutabar-1 może miotać pociski pozostaje niewiadomą (prawdopodobnie nie więcej niż kilka km). Niektóre portale zajmujące się tematyką militarną sugerują, że Mutabar-1 zapewne nie cechuje się przy tym wysoką celnością, co ma odzwierciedlenie w jego zasadzie działania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Może opierać się ona na założeniu, iż pociski są detonowane na pewnej wysokości, a fragmenty głowicy mają spenetrować określony obszar, a nie trafić dokładnie w dany cel znajdujący się w powietrzu. Regulowany jest jedynie kąt wystrzału, od ok. 20 do ok. 70 stopni. Może być to broń przeciwko bezzałogowym statkom powietrznym czy nisko latającym śmigłowcom.

Wcześniej pojawiały się informacje mówiące o tym, iż w rękach bojowników grupy Hamas znajdują się zestawy Strela-2. To również proste, jednocześnie już dość wiekowe systemy mogące służyć do strącania celów powietrznych. W tym przypadku pociski są jednak wystrzeliwane z ramienia, a sam sprzęt był tworzony na potrzeby armii rosyjskiej. Był używany od 1968 r. W 1972 r. wprowadzono modernizację Strieła-2M.

Aktualnie Rosjanie starają się wykorzystać konflikt na Bliskim Wchodzie do swoich celów. Przeprowadzają prowokacje przeciwko Ukrainie. Wysyłają do Izraela broń przejętą od ukraińskich żołnierzy i nagłaśniają kłamliwy przekaz, iż Kijów wspiera Hamas dostarczając terrorystom zachodnią broń.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie