Trwa ładowanie...

Ile godzin dziennie należy spać? Jest na to kilka sposobów

Lubisz pospać dłużej kiedy masz wolne? To bardzo dobrze - twierdzą naukowcy. W ostatnich badaniach wykazali, że warto nadrabiać czas snu, jeśli nam go brakuje.
Share
Odpowiednia długość snu wpływa też na długość życia
Odpowiednia długość snu wpływa też na długość życiaŹródło: Fotolia
d30un9z

Naukowcy przebadali grupę 38 000 osób dorosłych. Grupa osób, które z różnych powodów sypiają 5 lub mniej godzin w nocy, ma o 65 proc. wyższą śmiertelność w średnim wieku. Aby temu zapobiec, wystarczy dłuższa drzemka w dni wolne.

Co raz więcej osób na świecie boryka się z niewystarczającą ilością snu. Większość z nich narzeka na gorsze samopoczucie - i słusznie. Naukowcy odkryli, że osoby poniżej 65 roku życia, sypiające pięć lub mniej godzin każdego dnia tygodnia, są dużo bardziej narażone na konsekwencje. Natomiast nie dotyczy to już ludzi konsekwentnie śpiących po sześć czy siedem godzin.

Okazuje się jednak, że osoby, które zdołały chociażby jednego dnia odespać, były w stanie oszukać organizm. Dodatkowa drzemka przedłużyła ich życie. "Długość snu jest ważna dla witalności" - mówi Tobjorn Akerstedt, główny autor badania, pracujący na Uniwersytecie w Sztokholmie.

d30un9z

Badanie opublikowane w Journal of Sleep Research, opiera się na danych zebranych od 38 000 osób dorosłych. Przeprowadzono je podczas badania stylu życia i zdrowia w Szwecji w 1997 roku. Uczestników obserwowano przez 13 lat.

Badania wykazały również, że osoby śpiące 8 lub więcej godzin przez siedem dni w tygodniu, mają o 25 proc. wyższą śmiertelność. Naukowcy zalecają zatem sen przez sześć - siedem godzin dziennie, lub mniej, ale odsypiając.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30un9z

Podziel się opinią

Share
d30un9z
d30un9z
Więcej tematów