Satelity namierzyły oddziały rosyjskich żołnierzy. Zbroją się na granicy z Ukrainą

Satelity namierzyły oddziały rosyjskich żołnierzy. Zbroją się na granicy z Ukrainą
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images
Konrad Siwik

07.12.2021 10:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdjęcia satelitarne ujawniły nowe ogromne obozy rosyjskich wojsk, czołgów i artylerii w pobliżu granicy z Ukrainą. Władimir Putin kontynuuje gromadzenie swoich sił u progu Europy. Tymczasem pojawiają się ostrzeżenia, że Rosja może zaatakować w ciągu kilku tygodni.

Zdjęcia satelitarne, dostarczone przez Maxar Technologies, pokazują co najmniej trzy obozy mieszczące siedem batalionów wojsk w pobliżu Jelni i Pogonowa, w odległości od 160 do 240 km od granicy – donosi Fox News. Według analityków oddziały przybyły we wskazane miejsca w ciągu ostatniego miesiąca.

Zdaniem ekspertów na innych zdjęciach z okupowanego przez Rosję Krymu widać dziesiątki czołgów i dział artyleryjskich znajdujących się w bazie w Novoozerne, około 130 km od granicy. Te miały zjawić się w ostatnich tygodniach.

"Plany Rosji zakładają szerokie rozmieszczenie 100 batalionowych grup taktycznych z szacunkową liczbą 175 000 osób, wraz z opancerzeniem, artylerią i sprzętem" – podaje źródło z Białego Domu w rozmowie z Washington Post.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Zdjęcia zostały opublikowane po wycieku raportu amerykańskiego wywiadu. Znalazło się w nim również ostrzeżenie, że obecnie na granicy stacjonuje 50 rosyjskich batalionów, a kolejne 50 gromadzi się w rezerwie. Analitycy uważają, że Putin będzie gotowy do rozpoczęcia inwazji z udziałem do 175 000 żołnierzy na początku przyszłego roku.

"Rosyjskie plany wzywają do ofensywy wojskowej przeciwko Ukrainie już na początku 2022 roku ze skalą sił dwa razy większą niż ta, którą widzieliśmy tej wiosny podczas ćwiczeń Rosji w pobliżu granic z Ukrainą" – ostrzega informator z Białego Domu.

Administracja Bidena nie wyklucza wysłania sił amerykańskich na granice Ukrainy. Jej zdaniem nowe zdjęcia satelitarne pokazują, że siły rosyjskie gromadzące się w kilku kluczowych punktach strategicznych wzdłuż granicy ukraińskiej, przygotowują się do ewentualnej inwazji.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (875)