Trwa ładowanie...
d6weq47

Rządowe wytyczne żywieniowe są szkodliwe dla planety. Tak pokazują badania

Według naukowców, którzy przeprowadzili dotychczas najbardziej kompleksową ocenę krajowych wytycznych żywieniowych, są one na całym świecie szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warzywniak. Diety ludzi na całym świecie powinny zawierać większą ilość warzyw.
Warzywniak. Diety ludzi na całym świecie powinny zawierać większą ilość warzyw. (money.pl)
d6weq47

Produkcja żywności jest odpowiedzialna za jedną czwartą emisji, które wpędzają nas w kryzys klimatyczny, a złe odżywianie się powoduje miliony przedwczesnych zgonów. W nowej analizie oceniono wszystkie dostępne wytyczne żywieniowe, obejmując 85 krajów i każdy region świata. Naukowcy stwierdzili, że nieudolność rządów w pokazywaniu dobrych dietetycznych praktyk jest "szokująca".

W każdym analizowanym kraju badanie wykazało, że obecne diety ich mieszkańców zawierają więcej czerwonego i przetworzonego mięsa, niż zalecają to wytyczne krajowe lub wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W zdecydowanej większości państw ludzie jedzą też za mało owoców i warzyw, fasoli, orzechów i ziaren.

Czytaj też: Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko pandemii, jedzmy mniej mięsa. A najlepiej nie jedzmy go w ogóle [OPINIA]

d6weq47

Dieta planetarna - dobra dla ludzkości i planety

Jednakże nawet jeśli krajowe wytyczne byłyby przestrzegane, to nadal byłoby to niewystarczające – tylko dwa kraje miały wytyczne żywieniowe zgodne z celami zdrowotnymi, klimatycznymi i dotyczącymi zanieczyszczenia, które same określiły.

Naukowcy ocenili również tzw. dietę planetarną opublikowaną przez naukowców w 2019 r. Zaleca ona zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa o trzy czwarte w krajach rozwiniętych.

Wg ekspertów przejście społeczeństw na taką dietę doprowadziłoby do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów spowodowanych na skutek takich dolegliwości, jak choroby serca, udar mózgu, rak i cukrzyca.

Czytaj też: Wzrost emisji metanu kieruje Ziemię w stronę 3-stopniowego ocieplenia

d6weq47

Podziel się opinią

Share
d6weq47
d6weq47
Więcej tematów