Ryba będzie nowym szpiegiem? Może patrolować morza [ZOBACZ WIDEO]

Ryba będzie nowym szpiegiem? Może patrolować morza [ZOBACZ WIDEO]
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Guido Montaldo
Karolina Modzelewska

06.10.2019 21:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tuńczyk żółtopłetwy, czy jego zautomatyzowana kopia? Nowe roboty są praktycznie nie do wykrycia, a do tego Tunabot może z łatwością ukryć się w ławicy ryb. Robot stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Wirginii już wkrótce będzie patrolował morza.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Wirginii stworzyli robota, który swoim wyglądem i zachowaniem przypomina rybę. Jego pierwowzorem był tuńczyk żółtopłetwy. Robot mierzy 25 cm. Pomimo swojej niedużej wielkości bardzo dobrze radzi sobie pod wodą i pływa z prędkością porównywalną do prawdziwego tuńczyka.

Praktycznie nie do wykrycia

Według portalu New Scientist Tunabot pokonuje cztery długości swojego ciała w ciągu sekundy. Dodatkowo ruchu jego ciała są odwzorowaniem ruchów wykonywanych przez żywe ryby. Pozwala mu to doskonale kamuflować się i w razie potrzeby ukryć w płynącej ławicy ryb.

Projektanci w Tunabot zamontowali 10-watowy akumulator. Dzięki temu urządzeniu robot może poruszać się z prędkością 4 m/s. Jego zasięg to blisko 9 km. Zwiększenie prędkości skutkuje spadkiem zasięgu.

Konstrukcja robota została stworzona przy użyciu stali i żywicy. Naukowcy pokryli go plastikową skórą, która jest bardzo rozciągliwa, a jednocześnie odporna na uszkodzenia.

Tuńczyk a Tunabot

To, co odróżnia robotę-rybę od prawdziwego tuńczyka to fakt, że nie posiada on żadnych płetw. Został wyposażony jedynie w ogon.

Obecnie naukowcy pracują nad udoskonaleniem stworzonego robota. Chcą wyposażyć go w czujniki, dzięki którym możliwe będzie kontrolowanie tego, co dzieje się pod wodą. Mowa tutaj przede wszystkim o wykrywaniu potencjalnych zagrożeń, ale także rejestrowaniu podejrzanych statków.

Źródło: CNN, Cyfrowa.rp.pl, New Scientist

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)