Rosjanie zbudują nową stację kosmiczną. Pochwalili się harmonogramem
Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos ujawni ła plan budowy nowej stacji kosmicznej, która najprawdopodobniej będzie nosiła nazwę Rosyjska Stacja Orbitalna (ROS). Rosjanie chcą wysłać pierwszy moduł badawczo-energetyczny w kosmos w 2027 r. Zakładają też, że pierwsi astronauci pojawią się na stacji w 2028 r.
Z komunikatu agencji Roskosmos wynika, że budowa rosyjskiej stacji kosmicznej pochłonie ok. 7 mld dolarów. Rosja planuje wysłać pierwszy jej moduł w kosmos w ciągu najbliższych trzech lat. Kolejne moduły mają zostać dostarczone w 2030 r. Razem będą tworzyć główną część ROS. Drugi etap budowy stacji zaplanowano na lata 2031-2033. W jego trakcie do obiektu dołączone zostaną dwa specjalistyczne modułu o nazwach TsM1 i TsM2.
Rosjanie zbudują nową stację kosmiczną
Jak donosi rosyjska państwowa agencja prasowa TASS, ogólny harmonogram tworzenia ROS obejmuje przeprowadzenie testów w locie nowego statku kosmicznego, stworzenie rakiet nośnych i infrastruktury naziemnej oraz prace instytutów badawczych przemysłu kosmicznego, które zapewnią wsparcie dla projektu. Serwis Space.com zwraca natomiast uwagę, że harmonogram budowy stacji jest uzależniony od rakiety nośnej Angara A5. Rakieta nowej generacji od 2014 r. przeszła trzy udane testy lotu orbitalnego, ale w 2021 r. zanotowała częściową porażkę.
Według Space.com rosyjska stacja kosmiczna może orbitować na tej samej wysokości, na której obecnie znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), czyli ok. 400 km nad Ziemią. Najprawdopodobniej trafi na orbitę biegunową, która zdaniem Roskosmosu jest dobrym miejscem do obserwacji całej planety, a dodatkowo daje możliwość "spoglądania" na Północną Drogę Morską. Jest to szlak łączący Azję z Europą wzdłuż północnych wybrzeży Rosji, o dużym znaczeniu politycznym dla Kremla.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Obserwacja z powietrza. Kamuflaż INVISI-TEC IR
Rosjanie po raz pierwszy o zamiarach budowy własnej stacji kosmicznej informowali w 2021 r. Sygnalizowali wówczas chęć stworzenia obiektu, który będzie następcą stacji kosmicznej Mir. Ta stacja zbudowana przez Związek Radziecki została zdeorbitowana w 2001 r. W 2022 r. po wybuchu wojny w Ukrainie oznajmili natomiast, że planują opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną po 2024. Obecnie Rosja twierdzi, że w program ISS będzie zaangażowana do 2028 r.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualna Polska