Rakietowa nadzieja Putina. Start został przerwany w ostatnich minutach
Start rakiety nośnej Angrara A5, który mia ł się odbyć w 9 kwietnia z kosmodromu Wostocznyj zlokalizowanego w lasach regionu Amur został przerwany niecałe dwie minuty przed startem. Przedstawiamy osiągi przestarzałej nadziei rosyjskiego programu kosmicznego.
Start relacjonowany na żywo na kanale The Launch Pad został przerwany niecałe w ostatnich dwóch minutach odliczania. Niestety przyczyny pozostają nieznane, ale najprawdopodobniej start zostanie przełożony o co najmniej 24 godziny, jak podaje Reuters.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Relacja z odwołanego odpalenia rakiety Angara A5
Rakiety Angara — przestarzała nadzieja rosyjskiego programu kosmicznego
Jak pisał dziennikarz Wirtualnej Polski Łukasz Michalik rozpoczęty w latach 90. XX wieku program Angara to najbardziej ambitne przedsięwzięcie Rosji od czasu rozpadu Związku Radzieckiego. Ma on zastąpić rakiety Sojuz, bardzo niebezpieczne rakiety Proton wykorzystujące silnie toksyczne paliwo, mniejsze Dniepr (pochodzące z Ukrainy) i Rokot. Powstający już 30 lat program doczekał się do tej pory jedynie sześciu startów.
Rakiety programu Angara zostały zaprojektowane jako rozwiązanie modułowe, które można dostosować do różnych ładunków. Sercem systemu jest uniwersalny moduł rakietowy, URM (универсальный ракетный модуль) zbudowany na bazie silnika RD-191 dysponujący ciągiem 1.92 MN na poziomie morza oraz 2.09 MN w próżni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W zależności o wynoszonego ładunku możliwe jest zastosowanie jednego lub pięciu modułów. W przypadku ładunków wynoszonych na niską orbitę mowa o maksymalnie nico ponad 24 tonach, a w przypadku orbity geostacjonarnej 7500 kg.
Warto jednak zaznaczyć, że w dobie sukcesu amerykańskiej firmy SpaceX rosyjska pozycja taniego dostawcy obiektów na orbitę została zagrożona, co starają się naprawić właśnie programem Angara. Pierwszy start rakiety tego typu odbył się w grudniu 2014 roku.
Z kolei odwołany start miał być czwartą misją testową, która jednak miała nastąpić z nowego kosmodromu Wostocznyj, w którym starty są dokonywane dopiero od 2016 r. Wcześniejsze trzy stary rakiet Angara odbywały się z kosmodromu w Plesiecku.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski