Rosjanie pokażą nowy myśliwiec. Będzie konkurencją dla F‑35

Samolot F-35B
Samolot F-35B
Źródło zdjęć: © Getty Images | Leon Neal
Karolina Modzelewska

15.07.2021 17:43

Rosjanie już niedługo zaprezentują najnowszy samolot bojowy, który będzie konkurencją dla amerykańskich F-35. Na razie do sieci trafiły teasery uchylające nieco rąbka tajemnicy. Niektórzy uważają, że zwiastuny nawiązują do amerykańskich obserwacji UFO, a nawet je wyśmiewają.

Według dostępnych informacji, najnowszy samolot bojowy charakteryzuje się m.in. wysokim stosunkiem ciągu do masy, dużą ładownością i zaawansowanym uzbrojeniem wystrzeliwanym z powietrza. Rosja zamierza go pokazać pierwszego dnia targów lotniczych MAKS-2021, zaplanowanych na 20-25 lipca w mieście Żukowski pod Moskwą.

Rosjanie pokażą nowy myśliwiec

Na razie niewiele wiadomo na temat osiągów myśliwca. Serwis TASS przypomina jednak, że wiosną tego roku dotarł do informatora z Sukhoi Aircraft Company (część United Aircraft Corporation), który przekazał, że firma pracuje nad pierwszym, rosyjskim jednosilnikowym lekkim myśliwcem taktycznym o naddźwiękowej prędkości i niskiej sygnaturze radarowej.

Najnowszy samolot ujrzy światło dzienne już 20 lipca. Na razie w sieci można podziwiać jego zapowiedzi, które niektórzy uważają za nawiązanie do amerykańskich obserwacji UFO. Pierwszy z teaser to zdjęcie z napisem "Mystery will be unveiled on July 20" (Tajemnica zostanie ujawniona 20 lipca), a drugi z hasłem "Guys, everything is simpler than you think" (Ludzie, wszystko jest prostsze, niż wam się wydaje). Widać na nich tajemniczy obiektu unoszący się w powietrzu. Być może Rosjanie chcieli w ten sposób przekazać, że niezidentyfikowane obiekty latające, które pojawiały się na niebie były po prostu testowanym przez nich myśliwcem.

"Teasery w języku angielskim i regiony, które piloci zaprezentowali w filmie opublikowanym przez Rostec [państwowa korporacja technologiczna] sugerują, że krajowy lekki myśliwiec będzie konkurował z amerykańskimi samolotami F-35 na rynkach zagranicznych. Jestem pewien, że demonstracja myśliwca na MAKS-2021 wywoła efekt wow. Nieprzypadkowo [rosyjski państwowy eksporter broni] Rosoboronexport zaprosił na pokaz lotniczy ponad 120 delegacji z 65 państw – powiedział Oleg Pantelejew, dyrektor wykonawczy z Aviaport Aviation News Agency, cytowany przez TASS.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie