Rosjanie po raz kolejny "oślepieni". Ukraińskie siły specjalne były bezlitosne

Kasta-2E1 radar - wcześniejsza wersja radaru, który uszkodzili Ukraińcy
Kasta-2E1 radar - wcześniejsza wersja radaru, który uszkodzili Ukraińcy
Źródło zdjęć: © Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0, Wikimedia Commons | Vitaly V. Kuzmin
oprac. KMO

03.06.2024 18:14, aktual.: 03.06.2024 20:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy (SSO) przekazały w poniedziałek informacje o zniszczeniu nowoczesnej rosyjskiej stacji radiolokacyjnej. Stacja ta była przeznaczona do wykrywania celów powietrznych, w tym tych poruszających się na niskich wysokościach.

Ukraińskie siły zlokalizowały mobilną stację radarową o nazwie Kasta-2E2 na jednym z odcinków frontu. Jej lokalizacja została ustalona podczas zwiadu lotniczego, o czym donosi SSO na platformach społecznościowych. "Ten model radaru jest uważany za najnowocześniejszą broń zaprojektowaną do kontrolowania przestrzeni powietrznej, określania współrzędnych i rozpoznawania celów powietrznych, w tym lecących na bardzo niskich wysokościach" - czytamy w komunikacie.

Rosjanie tracą kolejne stacje radarowe

SSO wyjaśniły, że stacja, która zajmowała się m.in. śledzeniem dronów, została zniszczona przez ukraińskie drony uderzeniowe. W komunikacie przypomniano, że po raz pierwszy Rosjanie użyli tej stacji w 2021 r. w okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. W piątek 31 maja Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że jej drony zniszczyły na Krymie stację radiolokacyjną dalekiego zasięgu o wartości 100 mln dolarów. Stacja ta była używana przez najeźdźców do kontrolowania 380-kilometrowego odcinka frontu.

Ukraiński wywiad wojskowy HUR przekazał wcześniej, że zaatakował stację radarową dalekiego zasięgu Woroneż M znajdującą się w Orsku w obwodzie orenburskim, ponad 1800 km od granicy. 23 maja pojawiły się informacje, że HUR uderzył w inną stację radarową tego typu, Woroneż DM, w miejscowości Głubokij na terytorium Kraju Krasnodarskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: SięKlika #32: Co z tym AI w iOS 18, GPT-4o, Panele fotowoltaiczne na torach, Polska gra Manor Lords

Rosyjski radar Kasta 2E2

Rosyjska stacja radiolokacyjna do rozpoznawania celów powietrznych Kasta 2E2 (znana również jako 39N6E) to mobilny radar średniego zasięgu, który można zastosować zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych. Rosjanie twierdzą, że radar wykrywa nawet nisko lecące cele z odległości od 5 do 150 km i widzi w zakresie 360 stopni. Kasta 2E2 określa charakterystykę toru lotu celów powietrznych oraz wysokość lotu, co pomaga w ich identyfikacji. Zgromadzone w ten sposób dane są następnie przekazywane do centrów dowodzenia m.in. kanałami radiowymi lub za pomocą komunikacji cyfrowo-analogowej.

Stacja radiolokacyjna Kasta 2E2 składa się z kilku elementów. Mowa tutaj o pojeździe elektronicznym, pojeździe z anteną i pojeździe z jednostkami elektrycznymi. Wszystkie bazują na podwoziu KamAZ-4310. Dodatkowo system tworzy sprzęt pomocniczy, w tym zdalna stacja robocza umożliwiająca sterowanie radarowe z odległości do 300 m.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie