Rosjanie sięgnęli po 2S43 Małwa. Czegoś takiego na froncie jeszcze nie było
Po raz pierwszy na froncie zaobserwowano najnowszą rosyjską haubicoarmatę kal. 152 mm 2S43 Małwa, o czym donosi serwis Militarny, powołując się na ustalenia ekspertów tzw. białego wywiadu. Należąca do 9. Brygady Artylerii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej 2S43 Małwa miała zostać wykryta przez ukraińskiego drona rozpoznawczego dalekiego zasięgu na terytorium obwodu Biełgorodzkiego. Wyjaśniamy, czym jest 2S43 Małwa.
Rosyjska samobieżna haubicoarmata 2S43 Małwa to jeden z najnowszych dodatków do wyposażenia armii Putina. Broń zaprojektowana przez Centralny Instytut Badawczy "Buriewiestnik" z Niżnego Nowogrodu i produkowana przez zakłady Urałwagonzawod po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2020 r. Wówczas też ruszyły jej państwowe testy. Pierwsze egzemplarze haubicoarmat 2S43 Małwa zostały natomiast wcielone do służby dopiero w październiku 2023 r.
2S43 Małwa - nowa broń zauważona na froncie
2S43 Małwa została opracowana w ramach inicjatywy badawczo-rozwojowej "Nabrosok". Jest to rozwiązanie osadzone na podwoziu kołowym BAZ-6010-027 Voshchina 8x8 i uzbrojone w gwintowaną lufę kal. 152 mm, znaną jako 2A64, taką samą jak ta, którą Rosjanie wykorzystali w innej haubicy samobieżnej - 2S19 Msta-S. W praktyce oznacza to, że zasięg jej ognia (w zależności od wykorzystanych pocisków) może wynosić nawet do 30 km.
Według Rostec Małwa może poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h, a jej zasięg operacyjny to ok. 1100 km. Armatohaubica mam masę bojową 32 tony, długość 13 m, szerokość 2,75 m i wysokość 3,1 m. Jej szybkostrzelność wynosi do 7 pocisków na minutę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: SięKlika #32: Co z tym AI w iOS 18, GPT-4o, Panele fotowoltaiczne na torach, Polska gra Manor Lords
Ładowanie pocisków odbywa się ręcznie. Odpowiadają za to członkowie 7-osobowej załogi 2S43 Małwa. Warto zaznaczyć, że ta armatohaubica posiada opancerzoną kabinę. Zapewnia ona ochronę przed ostrzałem z broni ręcznej i odłamkami pocisków artyleryjskich.
Głównym zadaniem 2S43 Małwa jest niszczenie stanowisk dowodzenia, struktur obronnych, baterii artylerii i moździerzy, systemów obrony powietrznej, formacji pojazdów opancerzonych, czy siły żywej. Jak zwraca uwagę serwis Army Recognition, 2S43 Małwa może być przewożona samolotami transportowymi Ił-76, co ułatwia jej szybkie rozmieszczenie w strategicznych lokalizacjach.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski