Rosjanie nie wiedzą, czym jest Patriot? Ukraińcy mają wątpliwości

Wystrzelenie pocisku z systemu Patriot.
Wystrzelenie pocisku z systemu Patriot.
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | BOHYUN PYUN
Karolina Modzelewska

18.06.2023 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ukraińcy zastanawiają się, czy Rosjanie wiedzą, czym naprawdę jest system Patriot po ostatnich deklaracjach Władimira Putina. Prezydent Rosji podczas wystąpienia na Forum Ekonomicznym w Petersburgu 16 czerwca przekonywał, że rosyjscy żołnierze zniszczyli pięć amerykańskich systemów. Serwis Defence Express zwraca jednak uwagę, że Kijów do tej pory otrzymał dwie dywizje tych systemów.

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat podczas wystąpienia w ukraińskiej telewizji zaznaczył, że Kijów otrzymał od sojuszników dwie dywizje systemu Patriot. Wyjaśnił również, że dywizja składa się z centrum dowodzenia, stacji radarowej, czyli radaru dostarczającego informacji o celach powietrznych, oraz do ośmiu wyrzutni, o czym donosi Defence Express. Ihnat zasugerował też, że być może Putin miał na myśli wyrzutnie, kiedy mówił o pięciu "zniszczonych" systemach.

Rosjanie polują na system Patriot

Może sami nie wiedzą, czym jest Patriot i z czego się składa. I dlatego każdego dnia go "niszczą". Chcę zapewnić, że Patriot działa.

płk Jurij IhnatRzecznik Sił Powietrznych Ukrainy

Wypowiedzi Rosjan oraz podejmowane przez nich działania sugerują, że amerykański system obrony powietrznej Patriot, który działa w Ukrainie, znajduje się wysoko na liście ich celów do eliminacji. Podobnie, jak i inny system wyprodukowany w USA, czyli HIMARS. Od momentu dostarczenia Patriotów do Ukrainy, czyli od kwietnia br. Kreml podjął co najmniej kilka prób ich zniszczenia. Na początku maja informowaliśmy o ataku przy pomocy pocisku hipersonicznego Ch-47M2 Kindżał. Atak zakończył się fiaskiem, a pocisk został przechwycony właśnie przez system Patriot. Również w maju Pentagon donosi o naprawie systemu Patriot, który został nieznacznie uszkodzony w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wiadomo, jaki faktycznie jest stan dywizji Patriotów, z których korzysta Ukraina. Kijów zapewnia, że rozwiązanie sprawnie działa. Z kolei Rosjanie co chwila chwalą się zniszczeniem kolejnych Patriotów. Bez wątpienia część pojawiających się wypowiedzi i twierdzeń jest elementem propagandy, będącej nieodłącznym elementem trwającej wojny. Niewykluczone też, że system Patriot jest przysłowiową solą w oku Putina. Zwłaszcza że przed otrzymaniem tej broni Ukraińcy nie mieli żadnego systemu, który pozwoliłby im chronić niebo pociskami balistycznymi typu Iskander-M, czy pociskami hipersonicznymi typu Ch-47M2 Kindżał.

Tak działa system Patriot w kilku krokach.
Tak działa system Patriot w kilku krokach.© Wirtualna Polska

System Patriot to istotne wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Ukrainy. Jego głównym zadaniem jest stworzenie tzw. "tarczy antyrakietowej", czyli obrona przed pociskami i rakietami dalekiego zasięgu. Mobilność systemu, a także możliwość zwalczania celów oddalonych o ponad 100 km wpływa na jego skuteczność. Tak samo jak zdolność do niszczenia rakiet balistycznych w ostatniej fazie lotu, a więc zaraz przed ich uderzeniem w celu. Kiedy Patriot wykryje zbliżające się pociski, wystrzeliwuje rakietę, która przechwytuje i niszczy pocisk w powietrzu, tym samym nie pozwalając mu dotrzeć do celu. W podobny sposób działa w przypadku samolotów i amunicji krążącej.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie