Rosjanie mają sposób na kosmiczne śmieci. Chcą niszczyć je laserem
Rosyjski fizyk Egor Loktionov zaproponował innowacyjne rozwiązanie problemu, chodzi o coraz większą ilość śmieci, znajdujących się w kosmosie. Jego zdaniem można je topić, wykorzystując w tym celu laser o dużej mocy, który zamieni je w plazmę.
Podbój kosmosu ma też swoje gorsze strony. Jedną z nich jest problem związany z zaśmieceniem kosmosu. Doskonałym przykładem są tutaj niedziałające satelity, które wciąż dryfują w przestrzeni kosmicznej. Według portalu "The Academic Times", około 60 proc. z 6000 satelitów znajdujących się w kosmosie już dawno przestało pełnić swoje funkcje.
Niebezpieczne kosmiczne odpady
Każda kolizja z kosmicznymi śmieciami może zakończyć się katastrofą, ponieważ poruszają się one z bardzo dużą prędkością. We wrześniu 2020 roku donosiliśmy o niebezpiecznej sytuacji, która zmusiła Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) do wykonania manewru unikowego. Stacja znalazła się na kursie kolizyjnym z kosmicznymi odpadami. Były to najprawdopodobniej fragmenty rakiety nośnej lub nieczynnego już satelity.
Naukowcy zwracają również uwagę na zagrożenie, jakim jest tzw. zespół Kesslera, sytuację opisaną przez astrofizyka i pracownika NASA Donalda J. Kesslera. Naukowiec zauważył, że gdy śmieci nagromadzone na niskiej orbicie okołoziemskiej zderzają się ze sobą, generują jeszcze większa ilość nowych szczątków, które również zderzają się ze sobą, tworząc jeszcze więcej kosmicznych odpadów.
Rosyjski fizyk Egor Loktionov zaproponował jedno z możliwych rozwiązań problemu, którego szczegółowy opis ukaże się już wkrótce na łamach czasopisma naukowego "Acta Astronautica". Loktionov sugeruje wykorzystanie lasera do przetapiania śmieci w plazmę. Naukowiec przetestował kilka rodzajów materiałów, z których wykonuje się statki kosmiczne i zbadał ich rekcje na impulsy laserowe.
Skuteczny i bezpieczny sposób na kosmiczne śmieci
- Do tej pory sugerowano wiele sposobów wychwytywania odpadów, niewiele z nich jest testowanych, a żaden tak naprawdę nie jest praktykowany - powiedział Loktionov w rozmowie z "The Academic Times". Dodał: - moim zdaniem laserowe usuwanie śmieci kosmicznych powinno zapewnić tańszy, niezawodny i elastyczny sposób wykonywania tej pracy.
Zdaniem Loktionov lasery, które byłyby używane w przestrzeni kosmicznej np. z pokładu ISS, nie generowałyby praktycznie żadnych zagrożeń. Naukowiec odwołał się także do potencjalnych korzyści takiego działania, które przedstawił w badaniach z 2019 roku. Chodzi tu o możliwość ponownego wykorzystania kosmicznych śmieci w postaci stopionej plazmy jako paliwa dla statku kosmicznego napędzanego laserem.