Rosjanie coś szykują? Ściągają bombowce w jedno miejsce

Siły Powietrzne i Kosmiczne Federacji Rosyjskiej gromadzą w bazie lotniczej Engels (obwód saratowski) kolejne bombowce strategiczne dalekiego zasięgu, których możliwości przypominamy. Na lotnisku pojawiło się łącznie 11 maszyn, w tym 7 to Tu-95 MS i 4 Tu-160.

Tu-95MS
Tu-95MS
Źródło zdjęć: © PAP | YURI KOCHETKOV
Norbert Garbarek

W bazie lotniczej Engels zarejestrowano kolejne ruchy Rosjan – podaje portal Bulgarian Military, który powołuje się na zdjęcia satelitarne eRadar z 13 listopada br. Jeszcze przed końcem września 2023 r., w tym samym miejscu zaobserwowano malunki na płycie lotniska, które miały imitować prawdziwe samoloty.

Teraz na lotnisku znalazło się w sumie 11 maszyn, co – jak wyjaśnia portal Bulgarian Military – jest jedną z nielicznych sytuacji, kiedy w tym miejscu znajduje się tak dużo bombowców. Ponadto na zdjęciach satelitarnych widać, że żaden z samolotów nie jest chroniony wcześniej używanymi do tego celu oponami umieszczonymi na skrzydłach. Dodatkowo materiały pozwalają sądzić, że rosyjskie siły powietrzne gromadzą w bazie Engels z rakiety Ch-101/Ch-555.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tu-95 MS i Tu-160, czyli rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu

Określane mianem "niedźwiedzi" bombowce strategiczne Tu-95 MS to cenna broń, którą dysponują rosyjskie siły. Wynika to przede wszystkim z zasięgu, który przekracza 10 tys. km i pozwala przenosić ładunki o łącznej wadze do 20 ton. Tak duża ładowność sprawia, że Tu-95 MS może bez trudu transportować pociski i bomby, również te wyposażone w głowice jądrowe, w lotach międzykontynentalnych. Maksymalny pułap osiągany przez te bombowce przekracza 12 tys. m, natomiast prędkość, którą jest w stanie rozwinąć Tu-95 MS to ok. 830 km/h.

Bombowce w rosyjskiej bazie lotniczej Engels
Bombowce w rosyjskiej bazie lotniczej Engels© Bulgarian Military

Rosja może dziś dysponować nawet 50 jednostkami tego typu płatowców, których długość wynosi niemal 50 m przy rozpiętości skrzydeł ok. 50 m i wysokości przekraczającej 13 m. Podstawowe uzbrojenie tego typu maszyn to dwa działka pokładowe AM23 i kolejne dwa działka dwulufowe GSz-23, które mieszczą się w ogonie maszyny.

Tu-160 to z kolei kolejny bombowiec dalekiego zasięgu w armii rosyjskiej, który osiąga prędkości naddźwiękowe (2,2 tys. km/h). Te pochodzące z końca lat 80. ubiegłego wieku maszyny latają na pułapie ponad 15 tys. m i charakteryzują się zasięgiem ok. 13 tys. km, co podobnie jak w przypadku Tu-95 MS, oznacza, że są zdolne do przenoszenia broni w lotach międzykontynentalnych (z ładunkiem o wadze niemal 30 ton).

Unikalną cechą charakterystyczną samolotów Tu-160 jest zmienna geometria skrzydeł, która pozwala maksymalnie zwiększyć zasięg bombowca, a jednocześnie pozwolić na osiąganie większych prędkości przelotowych.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie