Rosjanie aktywują lotnictwo dalekiego zasięgu. Polacy poderwali F‑16
Dowództwo Operacyjne poinformowało o aktywności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej. W celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej, aktywowano dwie pary myśliwców F-16 oraz sojuszniczy tankowiec powietrzny. Wyjaśniamy czym dysponują wojska Federacji Rosyjskiej.
W ostatnim czasie obserwujemy intensywne ostrzały rakietowe Ukrainy, które mają razić cele wojskowe oraz infrastrukturę krytyczną naszego sąsiada. Pod koniec 2023 r., w trakcie takich działań, nad terytorium naszego kraju przeleciała wroga rakieta, która nie została zestrzelona przez nasze wojska.
Wszystkie działania Federacji Rosyjskiej są śledzone przez NATO, a nasze wojska podejmują odpowiednią reakcję z wyprzedzeniem. 2 stycznia 2024 r. nad ranem Dowództwo Operacyjne poinformowało o podjęciu środków bezpieczeństwa w celu zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NATO wysyła dwie pary dyżurne F-16
Dowództwo Operacyjne opublikowało komunikat, w którym potwierdza aktywowanie dwóch par dyżurnych myśliwców F-16 oraz sojuszniczego tankowca powietrznego. W operacji zaangażowano polskie i amerykańskie myśliwce.
Jak wynika z komunikatu Dowództwa Operacyjnego, amerykańska para myśliwców wystartowała około godz. 5:45 z bazy w Łasku, a polska para około godz. 6:15 z bazy w Krzesinach.
F-16 to samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez firmę Lockheed Martin w latach 70-tych XX. wieku. Polska dysponuje 48 takimi samolotami w wersji F-16C Block 52+ i F-16D Block 52+. Niedawno amerykanie zgodzili się na zakup przez Polskę pakietu eksploatacyjnego dla samolotów F-16.
Konstrukcja ma długość 15,03 m, rozpiętość skrzydeł 9,45 m i może poruszać się z prędkością około 2 Ma. Na uzbrojenie myśliwców mogą składać się pociski rakietowe i bomby.
Lotnictwo dalekiego zasięgu - czym dysponują Rosjanie?
Komunikat Dowództwa Operacyjnego nie ujawnia szczegółów dotyczących obserwacji rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu, ale można tutaj wyróżnić trzy typy takich bombowców: strategiczne bombowce Tu-95 MS i Tu-160 oraz bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3.
Rosyjskie bombowce Tu-95 M są ważnym elementem rosyjskiego lotnictwa dalekiego zasięgu, ale pod koniec 2022 r. część maszyn została przebazowana z bazy lotniczej w Sołoci na Półwysep Kolski. Maszyna może przenosić szeroką gamę bomb i pocisków (zarówno broń konwencjonalną, jak i jądrową).
Tu-22M3 to zmodernizowana wersja samolotu bombowego Tu-22M, która po raz pierwszy wzbiła się w powietrze w 1977 r. Podstawowe uzbrojenie Tu-22M3 stanowią dziś trzy pociski Ch-22, które osiągają donośność 500 km i mogą być wyposażone w głowice jądrowe.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski