Rosja: Zamieszanie wokół wymiany więźniów z Ukrainą

Rosja: Zamieszanie wokół wymiany więźniów z Ukrainą
Źródło zdjęć: © iStock.com

30.08.2019 14:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Władze Ukrainy zaprzeczyły doniesieniom o dokonanej z Rosją wymianie więźniów. Jak podają rosyjskie media, reżyser Ołeh Sencow nadal przebywa w areszcie w Moskwie. Trwa zamieszanie i dezinformacja.

Media w Moskwie i Kijowie publikowały w piątek liczne informacje na temat możliwej wymiany więźniów pomiędzy Rosją i Ukrainą. O zakończeniu procesu wymiany powiadomił w mediach społecznościowych nowy prokurator generalny Ukrainy Rusłan Riaboszapka. Biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego natychmiast zdementowało te informacje.

Zamieszanie wokół wymiany więźniów

O powrocie do kraju więzionych w Rosji Ukraińców powiadomił w piątek za pośrednictwem Facebooka prokurator generalny Rusłan Riaboszapka. Opublikowana przez niego informacja pochodziła od jednej z deputowanych ukraińskiego parlamentu Anny Islamowej. Kobieta napisała, że proces wymiany został zakończony i do kraju powracają m.in. aresztowani przez Rosję marynarze i reżyser Ołeh Sencow.

Media powtórzyły tą informację, a o sfinalizowaniu wymiany poinformował również były rosyjski parlamentarzysta Ilja Ponomariow, mieszkający obecnie na Ukrainie. Szef niezależnego radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow zapowiadał, że samolot z więźniami wyląduje w Kijowie o godzinie 5 rano czasu lokalnego. Na Ukrainie podano natomiast, że samoloty z Rosji nie są oczekiwane w najbliższym czasie.

Na wiadomości o rzekomej wymianie odpowiedziało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Proces wzajemnego uwolnienia osób przetrzymywanych trwa nadal. Informacja o jego zakończeniu nie odpowiada rzeczywistości. Kiedy wzajemne zwolnienie osób przetrzymywanych zakończy się, biuro prezydenta poinformuje o tym na oficjalnych kanałach – głosi komentarz opublikowany na profilu prezydenckiego biura na Facebooku.

Wcześniej o rozmowach na temat wymiany więźniów pomiędzy stroną rosyjską i ukraińską informowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Rzeczniczka resortu Ołena Hitlanska oświadczyła, że "trudny proces rozmów na temat wymiany zakładników nadal trwa”. Kobieta zaapolewała tym samym o cierpliwość, wyrażając jednocześnie nadzieję, że na finał sprawy nie trzeba będzie długo czekać.

Około godziny 8:00 czasu polskiego agencja Interfax podała, że wymiana więźniów nie rozpoczęła się, ponieważ potrzeba jeszcze trochę czasu na skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów.

Od połowy sierpnia w rosyjskich mediach pojawiają się informacje o rychłej wymianie więźniów pomiędzy Moskwą, a Kijowem. Wiadomościom towarzyszą doniesienia, że część więzionych w Rosji Ukraińców przewieziono z kolonii karnych do aresztów w Moskwie, co może stanowić przygotowanie do wymiany.

Jak poinformowano w czwartek, do aresztu w stolicy Rosji trafił reżyser Ołeh Sencow. Filmowiec jest najbardziej poszukiwanym obywatelem Ukrainy, spośród wszystkich skazanych w Rosji. Jednocześnie sąd w Kijowie wypuścił z aresztu rosyjskiego dziennikarza Kyryła Wyszynskiego, którego uwolnienia żądały moskiewskie władze.

Ołeh Sencow został aresztowany na Krymie w 2014 roku i przewieziony do Rosji, gdzie sąd skazał go na 20 lat w kolonii karnej. Artysta nie przyznaje się do przygotowywania zamachów terrorystycznych i określając swoją sprawę jako "polityczną”. O jego uwolnienie apelowali znani artyści, a także politycy z całego świata. Wśród nich był m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Obraz
© Materiał prasowy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)