Rosja wyśle statek ratunkowy na ISS? Jej kosmonauci mają problemy

Rosja wyśle statek ratunkowy na ISS? Jej kosmonauci mają problemy

Wyciek w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz MS-22 może utrudnić powrót kosmonautów na Ziemię
Wyciek w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz MS-22 może utrudnić powrót kosmonautów na Ziemię
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
23.12.2022 15:41

NASA i Roskosmos wykryły wyciek w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz MS-22, który od września jest zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wyciek może być poważniejszy, niż się początkowo wydawało, a Rosja rozważa możliwości ewakuacji swojej załogi.

Niewielkie uszkodzenie Sojuz MS-22 doprowadziło do wycieku płynu z układu chłodzenia rosyjskiego statku kosmicznego. Do sieci trafiło nawet nagranie, które pozwalało zobaczyć, jak tysiące małych cząstek, przypominających płatki śniegu, wydostaje się w przestrzeń kosmiczną (nagranie można obejrzeć poniżej). Na razie nie wiadomo, co spowodowało uszkodzenie. Jedna z teorii zakładała uderzenie niewielkiego meteorytu, pochodzącego z roju Geminidów.

Rosja wyśle statek ratunkowy na ISS?

Rosja obecnie bada stan Sojuza i możliwość jego wykorzystania podczas podróży kosmonautów na Ziemię. Istotnym elementem oceny jego przydatności jest analiza termiczna, która wykaże, jaka temperatura będzie panować w kabinie. Jeśli okaże się, że Sojuz jest zbyt poważnie uszkodzony, może zapaść decyzja o oddelegowaniu misji ratunkowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W przypadku tego scenariusza, na ISS z kosmodromu Bajkonur wysłany zostanie inny statek Sojuz, który bezpiecznie zabierze rosyjską załogę na Ziemię, a uszkodzona kapsuła będzie wracać bez załogi na pokładzie. Takie rozwiązanie może jednak opóźnić kolejny załogowy lot Sojuza na Międzynarodową Stację Kosmiczną, który zaplanowano na marzec 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Serwis Interestin Engineering przypomina, że rosyjscy kosmonauci - Dmitrij Petelin i Siergiej Prokopjew razem z astronautą NASA - Frankiem Rubio dotarli na ISS na pokładzie Sojuz MS-22 we wrześniu 2022 r. Oznacza to, że obecnie na pokładzie stacji kosmicznej przebywa siedem osób.

W październiku na pokładzie należącego do Space Crew Dragon przylecieli Amerykanie - Josh Cassada i Nicole Mann, Japończyk Koichi Wakata i Rosjanka Anna Kikina.Jeśli faktycznie okaże się, że Sojuz jest niezdolny do lotu, będzie to dość nietypowa sytuacja, ponieważ "ISS będzie miała tylko jedną "łódź ratunkową", która może pomieścić cztery osoby w przypadku konieczności ewakuacji".

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie