Polak rezerwowym astronautą ESA. Sławosz Uznański mówi, co czuje

Sławosz Uznański - polski naukowiec wśród rezerwistów
Sławosz Uznański - polski naukowiec wśród rezerwistów
Źródło zdjęć: © ESA
Karolina Modzelewska

23.11.2022 17:10, aktual.: 24.11.2022 09:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Polak – dr Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do grupy rezerwowych astronautów ESA", jak donosi POLSA. Decyzję ogłosił w Paryżu Dyrektor Generalny ESA – Josef Aschbacher.

W środę, 23 listopada Dyrektor Generalny ESA – Josef Aschbacher dokonał prezentacji astronautów. Jak informuje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), "kontrakty ESA otrzyma 6 astronautów korpusu podstawowego w tym jeden z niepełnosprawnością i 11 rezerwowych". Wśród rezerwowych astronautów znalazł się Polak - dr Sławosz Uznański.

POLSA wyjaśnia, że astronauci z korpusu podstawowego mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Niewykluczone również, że będą uczestniczyć w misjach księżycowych, które NASA będzie organizować razem z ESA. Z kolei astronauci rezerwowi, tacy jak właśnie dr Sławosz Uznański, mogą w nich uczestniczyć, gdy agencje kosmiczne zdecydują się na rozszerzenie programów załogowych. Wówczas po intensywnych szkoleniach dołączą do kolegów z korpusu podstawowego.

To z pewnością jeden z najważniejszych dni w moim życiu, ale też wyjątkowy moment dla polskiej nauki i polskiego udziału w eksploracji kosmosu – docenienie naszych osiągnięć i podkreślenie potencjału. Jako Polak jestem dumy, że będę reprezentował nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego. Nasz udział w nim już jest istotny. Jestem przekonany, że będzie znacząco większy – powiedział Sławosz Uznański.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uznański w drodze do elitarnego grona astronautów ESA pokonał 22 tys. kandydatów z całej Europy. Podczas eliminacji organizowanych przez Europejską Agencją Kosmiczną uczestniczył w różnych testach sprawdzających m.in. wiedzę na temat kosmosu oraz technologii kosmicznych, badaniach medycznych, a także licznych rozmowach kwalifikacyjnych.

Jest to ogromny sukces naszego astronauty, ale także wyróżnienie Polski. Nasz rozwój i postęp cywilizacyjny, jaki nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach, został zauważony i doceniony przez partnerów europejskich. W czasie spotkań ESA usłyszałem wiele ciepłych słów o naszych firmach i naukowcach, którzy odgrywają coraz większą rolę w programach ESA. Mam nadzieję, że wybór Polaka do rezerwy astronautów będzie zarazem najlepszym bodźcem, do dalszego rozwoju sektora kosmicznego w Polsce jako sygnał, że rozwój kraju odbywa się poprzez inwestycje w najnowocześniejsze technologie – w tym te kosmiczne – podkreślił Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Z oświadczenia prasowego POLSA można się dowiedzieć, że dr Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, a także francuskich - Uniwersytetu Nantes, Politechniki Nantes i Uniwersytetu Aix-Marseille. Obecnie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie. Zajmuje się również projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)