Rosja tworzy bombowiec przyszłości. To odpowiedź na B‑21
04.08.2022 09:54, aktual.: 04.08.2022 14:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rosyjski koncern Tupolew opatentował wzór wlotu powietrza do silnika bombowca PAK DA. Udostępnione grafiki i opisy dostarczają garść nowych informacji o specyfikacji maszyny, która ma być odpowiedzią na amerykańską konstrukcję B-21 Raider.
Montaż prototypu PAK DA miał rozpocząć się w połowie 2021 r. Według oficjalnych informacji zakończenie prac w tym zakresie planowane jest w 2023 r., a cztery lata później maszyna zostanie wprowadzona do służby.
PAK DA - rosyjski bombowiec przyszłości
Zgodnie z koncepcją, podstawę uzbrojenia PAK DA mają stanowić strategiczne pociski manewrujące. Maszyna będzie posiadać właściwości stealth, zmniejszające możliwości wykrycia jej przez przeciwnika. Rosjanie opisują PAK DA jako konstrukcję naddźwiękową i niewidoczną dla radarów. Docelowo w operacjach bojowych bombowiec będzie wspomagany przez bezzałogowe statki powietrzne.
PAK DA będzie maszyną dwusilnikową. Serwis The War Zone zauważa, że koncepcyjnie rosyjski samolot zdaje się bazować na legendarnym amerykańskim B-2 Spirit, który został wykonany w układzie latającego skrzydła. PAK DA ma jednak wyraźnie zakrzywione skrzydła, przez co konstrukcyjnie przypomina bardziej bezzałogowca X-47B Pegasus.
Rosyjski bombowiec ma zastąpić starzejące się Tu-95MC i Tu-160. Chociaż ma być to maszyna piątej generacji, na łamach mediów zależnych od Kremla pojawia się niekiedy wzmianka o samolocie generacji szóstej. Maszyna o ładowności 25-30 t będzie mogła przenosić broń konwencjonalną i nuklearną. Zapowiadany zasięg operacyjny PAK DA to 12 tys. km, co jest wartością o 1 tys. km większą niż w przypadku B-21.
Należy zauważyć, że prace nad rosyjskim bombowcem znacznie się przedłużają. Pierwotnie przewidywano, że samolot wejdzie do służby już w 2017 r.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski