Rosja się zbroi. Eksperci ostrzegają przed pociskami Krasnopol

Pocisk 2K25 Krasnopol
Pocisk 2K25 Krasnopol
Źródło zdjęć: © Wikimedia | Mike1979 Russia
oprac. PMB

14.11.2023 13:13, aktual.: 17.01.2024 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjskie władze poinformowały o planach zwiększenia produkcji swojego 152-milimetrowego, naprowadzanego laserowo pocisku artyleryjskiego Krasnopol-M2. Zaznaczyły również, że planują udoskonalić jego działanie w trudnych warunkach pogodowych. Informacje te przekazało w ostatnim czasie brytyjskie ministerstwo obrony.

W najnowszym raporcie wywiadowczym podkreślono, że amunicja tego typu jest już obecnie skutecznie wykorzystywana, na przykład do precyzyjnych ataków na pojedyncze ukraińskie pojazdy. Jednakże, ze względu na ograniczenia produkcyjne rosyjskiego przemysłu obronnego, który nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości konwencjonalnej amunicji, zasugerowano, że planowane zwiększenie produkcji pocisków Krasnopolu może być próbą bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych mocy produkcyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pociski Krasnopol poważnym zagrożeniem na polu walki

Pociski Krasnopol są produkowane w kilku wersjach. Wariantem podstawowym jest pocisk o kalibrze 152 mm, ale Rosjanie eksperymentowali także z eksportowym wariantem kalibru 155 mm. Pocisk ma donośność 20-25 km, a w końcowej fazie lotu jest naprowadzany na cel podświetlonym wskaźnikiem laserowym

W raporcie wyjaśniono również, że Rosja korzysta z bezzałogowych statków powietrznych do wyznaczania celów dla Krasnopolu, oznaczając je wiązką laserową. Niskie zachmurzenie jest jednak kluczowym czynnikiem ograniczającym skuteczność tego pocisku, ponieważ jego detektor laserowy nie ma wówczas wystarczająco dużo czasu na wykrycie energii lasera i odpowiednie manewrowanie w celu trafienia w cel. Przewiduje się, że rosyjski przemysł obronny będzie prawdopodobnie dążył do poprawy osiągów lotu Krasnopolu oraz skrócenia czasu wykrywania lasera przez pocisk.

Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że "w miarę zbliżania się zimy, dostęp Rosji do ulepszonej amunicji precyzyjnej będzie prawdopodobnie jednym z kluczowych czynników wpływających na jej skuteczność operacyjną na Ukrainie". Wskazano, że rosyjskie starania o zwiększenie produkcji i udoskonalenie Krasnopolu mogą mieć zasadnicze znaczenie dla przyszłych działań militarnych na terenie Ukrainy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie