Rosja rozmieszcza systemy rakietowe S‑300W4 u wybrzeży Japonii. "To część ćwiczeń"

Rosja rozmieściła nowe systemy obrony przeciwrakietowej S-300W4 u wybrzeży Japonii
Rosja rozmieściła nowe systemy obrony przeciwrakietowej S-300W4 u wybrzeży Japonii
Źródło zdjęć: © YouTube

02.12.2020 12:42, aktual.: 02.03.2022 16:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosja potwierdziła, że rozmieściła kilka nowych systemów obrony przeciwrakietowej S-300W4 na Kurylach Południowych. Tereny te od zakończenia II wojny światowej pozostają przedmiotem sporu pomiędzy Moskwą a Tokio.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek 1 grudnia o rozmieszczeniu kilku nowych systemów obrony przeciwrakietowej S-300W4 na Kurylach Południowych. Lokalne media precyzują, że mobilne systemy obrony powietrznej zaprojektowane m.in. do przeciwdziałania atakom balistycznym, zostały usytuowane na wyspie Iturup.

Jest to jedna z czterech wysp znajdujących się na terenie Rosji, do których od zakończenia II wojny światowej prawa rości sobie Japonia.

Stacja telewizyjna Zwiezda podała, że na wyspę dostarczono również duży system rakiet balistycznych S-300V4.

S-300W to rakietowy system przeciwlotniczy produkcji radzieckiej i rosyjskiej klasy ziemia-powietrze, od niskiego do wysokiego pułapu. Jest przeznaczony do zwalczania celów powietrznych i taktycznych rakietowych pocisków balistycznych.

Rosjanie o planach rozmieszczenia nowych systemów obrony przeciwrakietowej na wyspach informowali już dwa miesiące temu. Zastrzegli, że działania nie mają związku ze służbą bojową, a są jedynie częścią ćwiczeń wojskowych.

Warto przypomnieć, że Rosja i Japonia nadal nie podpisały traktatu pokojowego z powodu sporu terytorialnego o Kuryle. Moskwa tereny te nazywa Kurylami Południowymi, natomiast Tokio - Terytoriami Północnymi.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)