Rosja odpaliła pociski balistyczne. To ćwiczenia sił jądrowych Grom-2019 [WIDEO]

Rosja odpaliła pociski balistyczne. To ćwiczenia sił jądrowych Grom-2019 [WIDEO]

Rosja odpaliła pociski balistyczne. To ćwiczenia sił jądrowych Grom-2019 [WIDEO]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
18.10.2019 12:42

Rosja od wtorku prowadziła ćwiczenia strategicznych sił jądrowych Grom-2019, w ramach których wystrzelono pociski manewrujące i balistyczne, między innymi Buławę i Siniewę. W ćwiczeniach wzięło udział 12 tysięcy żołnierzy. Zobacz wideo z wydarzenia.

W ćwiczeniach Grom-2019 udział wzięło ponad 12 tysięcy żołnierzy i marynarzy, 213 wyrzutni rakiet, 105 statków powietrznych, 15 okrętów oraz pięć okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Według informacji ministerstwa obrony Rosji celem manewrów było przećwiczenie działań na wypadek eskalacji sytuacji wokół granic Federacji Rosyjskiej.

Rosja zapewniła, że ćwiczenia zostały zaplanowane już dawno, mają charakter obronny i nie są wymierzone przeciwko żadnemu państwu. Ich celem było szkolenie strategicznych wojsk jądrowych w odpieraniu ewentualnego ataku. Wystrzeliwanie pocisków manewrujących i balistycznych odbyło się na poligonach: Czyża (w obwodzie archangielskim) i Kura (na Kamczatce).

Na poligonach morskich na morzach: Barentsa, Ochockim, Czarnym, Kaspijskim i Bałtyckim przećwiczone zostało odpalanie pocisków manewrujących z okrętów.

Krótkie wideo z ćwiczeń Grom-2019 można obejrzeć poniżej.

Rosja wystrzeliła pociski manewrujące i balistyczne

Rosyjskie strategiczne siły jądrowe odpaliły między innymi Buławę i Siniewę.

Pocisk balistyczny Buława (według klasyfikacji NATO - SS-NX-30) na paliwo stałe może przenosić do 10 samonaprowadzających się na cel głowic nuklearnych na odległość ponad 8 tysięcy kilometrów.

Międzykontynentalny pocisk balistyczny Siniewa (oznaczenie zachodnie SS-N-23 Skiff) wszedł do uzbrojenia rosyjskich morskich sił strategicznych w 2007 roku. Może przenosić do 10 głowic jądrowych na maksymalną odległość 11,5 tysiąca kilometrów.

Według rosyjskich mediów, manewry Grom-2019 mają być odpowiedzią na podobne ćwiczenia amerykańskie o nazwie Globalny Grom.

- Zbieżność nazw jest przypadkowa - stwierdził Dmitrij Stefanowicz, analityk z moskiewskiej Rosyjskiej Rady ds. Międzynarodowych (RSMD).

Ćwiczenia rosyjskich strategicznych sił jądrowych nie pierwszy raz odbywają się w październiku.

- Od poprzednich manewrów Grom 2019 różni się tym, że ma nazwę, a attaché wojskowi innych państw zostali o nich poinformowani z wyprzedzeniem - stwierdził Stefanowicz.

Ćwiczenia Grom-2019 zakończyły się w czwartek, 17 października.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)