Rosja: Wiara w wykorzystanie gazociągu OPAL wciąż mocna

Rosja: Wiara w wykorzystanie gazociągu OPAL wciąż mocna
Źródło zdjęć: © East News | Alexander Galperin/SPUTNIK Russia/East News
Karolina Modzelewska

09.10.2019 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We wtorek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak przekonywał, że obowiązujące procedury prawne pozwolą na pełne wykorzystanie gazociągu OPAL. Jego zdaniem wprowadzone ograniczenia są związane z kwestiami politycznymi.

W trakcie wywiadu z telewizją Rossija24 Aleksandr Nowak stwierdził, że decyzja związana z ograniczeniem przepustowości gazociągu OPAL miała na celu wywarcie presji na Rosji przed negocjacjami z Unią Europejską oraz Ukrainą.

Rosja pełna nadziei

- Dlatego przyjrzymy się i oczekujemy od Komisji Europejskiej działań, które podejmie ona na rzecz obrony swoich decyzji – powiedział Nowak.

Minister energetyki wyraził również nadzieje na pełne wykorzystanie gazociągu OPAL. Świadczą o tym słowa, które padły podczas wywiadu dla Rossija24:

- Jestem przekonany, że jeśli nie dziś, to jutro, zgodnie z rozwojem procesów prawnych, wszystko, jeśli chodzi o gazociąg OPAL wróci na swoje miejsce i gazociąg ten będzie wykorzystywany w pełnym zakresie – dodał.

Gazociąg OPAL: zmienne decyzje

Ostatnie rozmowy gazowe, które odbyły się w Brukseli 19 września, przyniosły podobne ustalenia. Po ich zakończeniu rosyjski minister energetyki twierdził, że Rosja ma podstawy do tego, by spodziewać się, że Komisja Europejska będzie bronić wcześniej przyjętego stanowiska w sprawie gazociągu OPAL.

W 2016 roku Komisja Europejska wydała zgodę na wykorzystanie więcej niż 50 proc. przepustowości OPALu, jednak we wrześniu decyzja została uznana za nieważną.

Obecnie Rosja jest w trakcie budowy dwóch tras przesyłu gazu do Unii Europejskiej. Każda z nich omija Nord Stream 2 na Ukrainie oraz Turecki Potok, który biegnie przez Morze Czarne.

Zgodnie z innymi rosyjskimi źródłami Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony w najbliższym czasie. Na pewno nie przed końcem roku. Dlatego też Rosja prawdopodobnie będzie dążyć do podpisania umowy z Ukrainą.

Źródło: PAP, Biznes Alert

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)