Rosja. Naukowcy odkryli szczątki mamuta. Mają co najmniej 10 tysięcy lat

Rosja. Naukowcy odkryli szczątki mamuta. Mają co najmniej 10 tysięcy lat
Źródło zdjęć: © Flickr

05.08.2020 12:10, aktual.: 05.08.2020 12:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Rosji odkryli pod wieczną zmarzliną szczątki mamuta. Według wstępnych szacunków, kości mogą mieć nawet 10 tysięcy lat. - Nie można go nazwać małym mamutem, był dojrzalszy - komentują eksperci.

Rosyjscy naukowcy potwierdzili odzyskanie około 80 procent dobrze zachowanych kości mamuta włochatego - poinformował w rozmowie z agencją Reuters Dmitrij Frolov, dyrektor rosyjskiego Centrum Badań Arktycznych. Odkrycia dokonano w lipcu na półwyspie Jamał.

Wśród szczątek znalazły się m.in. fragmenty czaszki, żeber i kości przednich nóg. Naukowcy nadal nie odnaleźli ciosów mamuta. - Szczątki mamuta mają co najmniej 10 tysięcy lat. Według naszych szacunków, zwierze miało około 15-25 lat. Nie można nazwać go małym mamutem, był dojrzalszy. Biorąc pod uwagę, że przeciętne mamuty żyły 60 lat, sądzimy, że ten był nastoletni - zaznaczył Frolov.

To kolejne tego typu znalezisko. Do podobnych odkryć dochodzi na Syberii coraz częściej. Jest to możliwe ze względu na zmiany klimatu i związane z nimi topnienie wiecznej zmarzliny.

Mamuty pojawiły się na Ziemi około 250 tysięcy lat temu. Szybko rozprzestrzeniły się w Europie i Azji, a następnie w Ameryce Północnej. Mamuty włochate były wyłącznie roślinożerne, żywiły się przede wszystkim roślinami stepowymi, głównie różnymi gatunkami traw.

Ostatnie mamuty na stałym lądzie wyginęły ok. 10-8 tys. lat p.n.e., jednak ich niewielka populacja istniała na Wyspie Wrangla do ok. 2000 r. p.n.e. Dokładna przyczyna wymarcia zwierząt nie została dotąd wyjaśniona.

wiadomościmamutynaukowcy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także