Nowe zaskakujące odkrycie. Mamuty zniknęły z Ziemi w straszny sposób
Amerykańscy naukowcy dokonali przełomu w badaniach nad ostatnimi żyjącymi mamutami na Ziemi. Okazuje się, że żyjące na wyspie Wrangla zwierzęta były niezwykle zmutowane. Szereg wad genetycznych doprowadził do ich ostatecznego wyginięcia.
04.03.2020 | aktual.: 04.03.2020 12:34
Choć większość mamutów wyginęła wraz z końcem epoki lodowcowej u schyłku plejstocenu, naukowcy są przekonani, że pozostałości tego gatunku wymarły około 4 tys. lat temu. Do tej pory pełne odtworzenie fizjonomii tych zwierząt kończyło się wyłącznie na nieudanych próbach. Eksperci z USA dokonali jednak przełomu, a wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma "Genome Biology and Evolution".
Naukowcom z kilku amerykańskich uczelni udało się "ożywić" genom stworzenia, które 4 tysiące lat temu zamieszkiwało niewielką wyspę Wrangla, znajdującą się na północno-wschodnich krańcach Rosji na Oceanie Arktycznym, między Morzem Wschodniosyberyjskim a Morzem Czukockim. Wcześniej zwierzęta zamieszkiwały niemal całą kulę ziemską. Gdy pokrywające planetę lodowce zaczęły się cofać, mamuty stopniowo wymierały. Działo się to w okresie 15 tys.-10 tys. lat temu. Przetrwać udało się jedynie niewielkiej grupie, która wyginęła wskutek endogamii.
Porównując DNA mamuta z wyspy Wrangla z genomem przedstawicieli tego gatunku, naukowcy doszli do wniosku, że zwierzęta znacznie się różniły. Populacja zamieszkująca Ziemię jeszcze 4 tysiące lat temu cierpiała na szereg wad genetycznych. Badacze w "Genome Biology and Evolution" piszą między innymi o cukrzycy, wodogłowiu, obniżonej płodności, upośledzeniu rozwojowym oraz zaburzeniach węchu.
- W przypadku genomu zwierzęcia z wyspy Wrangla widać wiele błędów. Nienormalnie wysoka jest liczba genów skasowanych i niefunkcjonalnych, uszkodzonych sekwencji, retrogenów i dowodów na mutacje nonsensowne - wymienia jedna z autorek badań, Rebekah Rogers z University of North Carolina.
Przyczyna upośledzenia umysłowego i fizycznego wydaje się być jasna. W związku z niewielką ilością mamutów zamieszkujących wyspę w tamtym okresie, zwierzęta powiązane genetycznie krzyżowały się między sobą. To przełożyło się na wystąpienie wielu wad rozwojowych.