Remdesivir - pierwszy zatwierdzony lek na koronawirusa. Na listę trafią również inne

Jak zapewnił Guido Rasi, szef Europejskiej Agencji Leków, remdesivir już wkrótce będzie mógł być stosowany w leczeniu COVID-19. Na listę zatwierdzonych leków mają trafić wkrótce również inne medykamenty.

Remdesivir - pierwszy zatwierdzony lek na koronawirusa. Na listę trafią również inne
Źródło zdjęć: © Pexels

20.05.2020 | aktual.: 20.05.2020 12:06

Jak podaje Reuters, remdesivir został oficjalnie zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków, jako skuteczna pomoc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Chociaż cześć badań dotyczących skuteczności leku zakończyła się fiaskiem, to międzynarodowe testy potwierdziły, że lek o 31 proc. skraca czas potrzebny na powrót do zdrowia.

Guido Rasi potwierdził, że remdesivir zostanie zatwierdzony do użycia w trybie przyspieszonym, zanim nastąpi jego pełna autoryzacja. Tym sposobem Europejska Agencja Leków ma nadzieję dać lekarzom kolejne narzędzie do walki z COVID-19. Remdesivir to lek przeciwwirusowy opracowany w USA przez firmę Gilaed Sciences.

Remdesivir, jak każdy lek wirusowy, ma tym większą skuteczność, im szybciej zostanie poddany pacjentom. Zdaniem polskich specjalistów, może być szczególnie skuteczny w początkowej fazie zakażenia SARS-CoV-2, ale może również wspomóc leczenie najciężej chorych pacjentów.

W Polsce lek testowo podawany jest chorym na COVID-19 od końcówki kwietnia. Zdaniem prof. Anthonego Fauciego, dyrektora Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w USA, lek może stać się standardem w leczeniu zakażeń koronawirusem z Wuhan.

Guido Rasi zapowiedział jednak, że nie będzie to jedyny środek, który w przyspieszonym tempie trafi do rejestracji. Wkrótce na listę leków, które mają pomóc w walce z COVID-19 trafią również inne medykamenty bazujące na przeciwciałach monoklonalnych. Ich zadaniem ma być blokowanie namnażania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Więcej na temat koronawirusa i sytuacji w Polsce dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

wiadomościCovid-19koronawirus
Komentarze (4)