Trwa ładowanie...
d17s21u

Rekordowo ciepła zima 2020? To bardzo prawdopodobne

2019 rok bez wątpienia jest rokiem anomalii pogodowych, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – wystarczy spojrzeć za okno. Jesień, październik i ponad 20 stopni Celsjusza. Ostatnio niemal równie ciepło było w 2000 roku. Sprawdzamy, czy najbliższa zima odzwierciedli ten zaskakująco ciepły trend.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zima 2019/2020 może zaskoczyć.
Zima 2019/2020 może zaskoczyć. (AccuWeather)
d17s21u

2019 rok to zdecydowanie rekordowo ciepłe lato i prawdopodobnie najcieplejszy październik w Polsce od początku pomiarów. Nie ma wątpliwości – zmiany klimatu stają się coraz bardziej namacalnie i nie trzeba sięgać po publikacje naukowe, żeby dostrzec ich wpływ na rzeczywistość.

Jednak o ile bardzo ciepły październik nie wywołuje jeszcze takiego szoku, inaczej może być z wyjątkowo ciepłym styczniem czy lutym.

Zima naprawdę zaskoczy kierowców

d17s21u

Takie zdanie może paść i w tym roku, ale w zupełnie innym kontekście – prawdopodobnie będziemy musieli przyzwyczajać się od teraz do zim jeszcze bardziej skąpych w mrozy niż dotychczas.

Skąd takie podejrzenie? Kompleksowe prognozy pogody uwzględniające jej całościowy obraz, które wybiegają dalej niż 10 dni w przód, to wróżenie z fusów. Inaczej jednak rzecz ma się z długofalowym przewidywaniem samych temperatur. Meteorolodzy za pomocą specjalnych modeli (np. GloSea5 lub HadGEM3) są w stanie przewidzieć odchylenia temperaturowe od długoterminowej średniej w danym rejonie.

Jak podaje blog portalu "Meteomodel", bazując na danych MetOffice (narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii) - wyjątkowo ciepła tegoroczna zima to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

d17s21u
Przewidywane szanse dla temperatury powyżej długofalowej normy dla miesięcy grudzień, styczeń i luty w Europie. metoffice.gov.uk
Podziel się

Na mapie z portalu MetOffice widać prawdopodobieństwo wyższej temperatury niż długofalowo stwierdzona norma ("2m temperature" oznacza temperaturę dwa metry nad powierzchnią). Polska znajduje się w strefie pomarańczowej, czyli szacującej szansę na to w okolicach od 60 do 80 proc.

Dla porównania szanse na zimę w normie wynoszą ok. 20 proc.:

Przewidywane szanse dla temperatury zgodnej z długofalową normą dla miesięcy grudzień, styczeń i luty w Europie. metoffice.gov.uk
Podziel się
d17s21u

A poniżej normy ok. 10 proc.:

Przewidywane szanse dla temperatury poniżej długofalowej normy dla miesięcy grudzień, styczeń i luty w Europie. metoffice.gov.uk
Podziel się

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że raczej nie mówimy tu o delikatnym wzroście temperatury. Szanse na to, że to będą znaczne odchylenia od normy, wynoszą aż ok. 50 proc.:

Przewidywane szanse dla temperatury znacznie powyżej normy dla miesięcy grudzień, styczeń i luty w Europie. metoffice.gov.uk
Podziel się
d17s21u

Przyczyny tendencji ocieplania się zimy wyjaśnia klimatolog z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Kamil Leziak: - Wśród prawdopodobnych przyczyn cieplejszych zim w Polsce można wskazać zmiany klimatu, w tym istotne trendy wzrostowe temperatury powietrza związane z globalnym ociepleniem. Poddając analizie wieloletnie serie pomiarowe stwierdzono m.in. wzrost zarówno średniej, jak i maksymalnej temperatury powietrza, czego przejawem mogą być łagodniejsze zimy oraz gorętsze lata.

Powody do radości? Nic z tych rzeczy

Ocieplenie klimatu, czyli przyjemne zimy i oliwki rosnące w Polsce? Niestety to tylko pozory. Razem z globalnymi zmianami średniej temperatury zwiększa się liczba skrajnych zjawisk pogodowych, takich jak letnie fale skrajnych upałów, które zbierają śmiercionośne żniwo szczególnie wśród ludzi słabszych. Albo pustoszące całe miasta huragany.

d17s21u

Źródło: WP.PL

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d17s21u

d17s21u
d17s21u