Zmiany klimatyczne: Posłuchamy ich dzięki urządzeniom rejestrującym drgania ziemi
Dzięki sejsmografom można słuchać dźwięków towarzyszących zmianom klimatu. Urządzenia do wykrywania i rejestrowania drgań skorupy ziemskiej pozwalają usłyszeć, jak brzmi topnienie i zamarzanie lodu, a także huragany znajdujące się tysiące kilometrów od miejsca ich lokalizacji.
21.10.2019 | aktual.: 21.10.2019 10:50
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pireneje leżące w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego kryją w sobie podziemne laboratorium. Jedna z jego części, zlokalizowana w starym tunelu kolejowym to stacja sejsmiczna, wykorzystywana jest do podsłuchiwania dudniącego i trzeszczącego świata.
Dźwięki zmian klimatycznych
Kilka lat temu sejsmolog Jordi Díaz z Instytutu Nauk o Ziemi Jaume Almera, przeprowadzał prace kontrolne nad sejsmografami i odsłuchiwał zarejestrowane dźwięki. W trakcie swoich prac natknął się na dziwny sygnał, którego nikt nie był w stanie zidentyfikować.
Okazało się, że dźwięk przypominający syczenie dochodzi z rzeki Aragonii przepływającej przez tunel, a jego natężenie zmienia się w zależności od ilości śniegu, który do niej trafia. Dźwięk dostosowuje się więc do "epizodów" jego topnienia.
W czasopiśmie naukowym PLOS One Díaz i jego współpracownicy opublikowali artykuł, w którym przekonują, że są w stanie śledzić i opisać zachowanie topniejącego śniegu w ciągu dni, miesięcy i lat z niezwykłą precyzją.
Topnienie śniegu jest powiązane z lokalną pogodą, dlatego też istnieje szansa, że nowa technika pozwoli śledzić reakcje płaszcza śnieżnego Ziemi na ocieplenie klimatu. Innymi słowy, ta mała stacja sejsmiczna może pozwolić na rejestrowanie zmian klimatycznych.
Domyślną rolą sejsmografów jest wsłuchiwanie się w drgania skorupy niezależnie od tego, czy występują one na Ziemi, Księżycu czy Marsie. Urządzenia są coraz wrażliwsze, dlatego są w stanie "rejestrować wszystko, co może wstrząsnąć ziemią", zaznacza Wendy Bohon, geolog z Incorporated Research Institutions for Seismology.
Bardzo czułe sejsmografy
Zdaniem Bohon sejsmograf zarejestruje wszystko - od helikopterów latających nad naszymi głowami, detonacji bomb nuklearnych, podwodnych erupcji aż do rozpadu meteorów w powietrzu.
Rosnąca funkcjonalność urządzeń to fantastyczna informacja dla naukowców zajmujących się ochroną środowiska. Sejsmografy umieszczone na Zachodnim Wybrzeżu USA "słyszą", jak ocean odbija się od dna morskiego, gdy jego fale wzburza huragan zbliżający się do Wschodniego Wybrzeża. Słyszą również intensywne cyklony tropikalne, trzask topniejącego lodu czy jego zamarzanie.
Przyszłość badań nad klimatem?
Prognozy dotyczące zmian klimatycznych wskazują, że cyklony tropikalne staną się intensywniejsze, a topnienie lodu przyśpieszy w miarę ocieplania się klimatu. Wykorzystanie sejsmografów pozwoli wszystko bardzo dokładnie zarejestrować i poddać ocenie. Warto jednak zaznaczyć, że naukowcy wciąż zwiększają potencjał wykorzystania tego typu urządzeń i dążą do jeszcze lepszego zrozumienia niuansów każdego sygnału sejsmicznego.
Dźwięków topniejącego lodu w Pirenejach można posłuchać tutaj.