Rakieta Elona Muska leci na ISS. Na pokładzie trzech Amerykanów i Rosjanin

W niedzielę, o godzinie 22.53 czasu lokalnego (4.53 w poniedziałek czasu polskiego), z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon-9. Jest to kolejna misja kosmiczna firmy SpaceX, której założycielem jest Elon Musk. Na pokładzie znajdowali się trzej astronauci z USA oraz jeden kosmonauta z Rosji. Ich celem jest spędzenie pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Start rakiety Falcon-9 z przylądka Canaveral na Florydzie
Start rakiety Falcon-9 z przylądka Canaveral na Florydzie
Źródło zdjęć: © SpaceX
oprac. PMB

04.03.2024 | aktual.: 04.03.2024 09:48

To już ósmy lot na ISS realizowany przez prywatną firmę SpaceX na zlecenie NASA. Firma, założona przez Elona Muska w 2002 roku, rozpoczęła załogowe loty na orbitę Ziemi w maju 2020 roku.

Rakiety Falcon 9 zostały zaprojektowane z myślą o wynoszeniu ładównków na orbitę, ale też misji załogowych i bezzałogowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dwustopniowa konstrukcja pozwala na ponowne wykorzystanie członu napędowego. Najnowsza wersja rakiety - Falcon 9 Block 5 ma wysokość 70 metrów, masę startową ok. 587 ton i ciąg początkowy ok. 8200 kN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Start rakiety nie był pewny

Start rakiety Falcon-9 nastąpił z trzydniowym opóźnieniem. Przyczyną były zbyt silne wiatry w rejonie przylądka Canaveral. Jak podaje Associate Press, również niedzielny start był niepewny. W ostatniej chwili wykryto niewielkie pęknięcie w klapie włazu kapsuły Dragon. Jednakże, inżynierowie firmy SpaceX stwierdzili, że nie stanowi ono zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu.

Trzech Amerykanów i Rosjanin

Amerykańscy astronauci, Matthew Dominick, Michael Barratt i Jeanette Epps, wraz z rosyjskim kosmonautą Aleksandrem Griebionkinem, podróżują w kapsule Crew Dragon-8. Planowany czas dotarcia do stacji ISS to wtorek. Zastąpią oni obecną załogę stacji, która przebywała tam od sierpnia ubiegłego roku.

Rosyjski kosmonauta Aleksandr Griebionkin jest kolejnym Rosjaninem, który udaje się na stację ISS na pokładzie amerykańskiego statku kosmicznego. Jest to efekt porozumienia zawartego w 2022 roku między NASA a rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos. Realizacja tego porozumienia odbywa się pomimo napięć między Waszyngtonem a Moskwą, które wynikają z rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie