Prototypowy czołg Belgii dla Ukraińców. Trafi na testy
W 2025 r. Belgia przeznaczy 1 mld euro na pomoc Ukrainie, z czego 645 tys. otrzyma lokalny przemysł zbrojeniowy. W ujawnionym pakiecie wyróżnia się prototypowy egzemplarz czołgu Leopard 1.
Jak podaje portal De Tijd, belgijski minister obrony Theo Francken zapewnia, że bardzo ważną kwestią była realizacja pomocy przez krajowe firmy obronne. Mowa tutaj o 645 tys. euro. Pakiet obejmuje dostawy opancerzonych karetek i pojazdów transportowych Unimog, pięć morskich bezzałogowych, dronów, hełmy, sprzęt medyczny, przenośne systemy wykrywania dronów, gogle noktowizyjne, odzież ochronną i ponad 16 tys. sztuk broni wraz z dwudziestoma zmodernizowanymi systemami obrony powietrznej Cerber.
Ponadto do pakietu zalicza się jeden prototypowy czołg Leopard 1 z wieżą Cockerill 3105, który ma przejść testy w Ukrainie. Jeśli podoła on wyzwaniom i spełni oczekiwania Ukraińców, możliwe będzie zmodernizowane ponad setki Leopardów 1A5 do nowego standardu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tydzień z Huawei Watch Fit 4 oraz Watch Fit 4 Pro
Leopard 1 z wieżą Cockerill 3105
Idea zakłada osadzenie na podwoziu czołgu Leopard 1 nowoczesnej wieży Cockerill 3105 dysponującej możliwościami obserwacji i systemem kierowania ogniem zbliżonych do nowoczesnych czołgów. Mowa tutaj o najnowszych kamerach termowizyjnych oraz możliwości działania załogi w trybie hunter-killer.
Wspomniany tryb znacznie skraca proces od wykrycia celu do jego eliminacji, ponieważ dowódca dysponuje własnym celownikiem i wskazuje cele działonowemu, który tylko przy pomocy komputera balistyczne wprowadza finalne poprawki i oddaje strzał.
Ponadto wieża Cockerill 3105 dysponuje automatem ładowania i magazynem amunicyjnym w niszy wieży o pojemności 12-16 nabojów, przez co te są odizolowane od załogi. Wieża ma też osłabione struktury mające w przypadku zapłonu amunicji przekierować siłę wybuchu na zewnątrz. Jest to ogromny progres w stosunku do zwykłego Leoparda 1, mającego magazyn amunicji w słabo chronionym kadłubie.
Cockerill 3105 - ogromna siła ognia w lekkiej formie
Z tego względu wykonana z aluminium wieża nie jest przesadnie opancerzona, ponieważ zapewnia ochronę na maksymalnie poziomie V według normy STANAG 4569, co daje odporność na ostrzał z armat automatycznych kal. 25 mm. Dzięki temu jest też ona bardzo lekka, ponieważ Leopard 1A5 waży wraz z nią 37 ton zamiast 42 ton. Zostawia to Ukraińcom np. więcej zapasu na obkładanie kadłuba kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1 zapewniającymi ochronę przed dronami FPV.
Kolejnym plusem nowej wieży jest zastosowanie armaty Cockerill 105 mm HP mogącej korzystać z nowej amunicji i mogącej wytrzymać większe ciśnienie. Wydatnie zwiększa to dostępne możliwości oraz umożliwia na strzelanie przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Falarick 105 opracowanymi we współpracy z ukraińskimi zakładami "Łucz" na dystans 5 km. Można zakładać, że jeśli prototyp nie ma jakiś znaczących wad, wzbudzi zainteresowanie Ukraińców.