"Promienie śmierci" w Awdijiwce. Rosjanie użyli kontrowersyjnej broni
Amunicja kasetowa to kontrowersyjna broń – budzi bowiem mnóstwo dyskusji wśród organizacji humanitarnych na całym świecie. Podczas gdy wiele z nich apeluje o zaprzestanie jej używania, Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie cele przy użyciu tzw. promieni śmierci, które swą nazwę zawdzięczają specyficznemu efektowi podczas ataku. Czym dokładnie charakteryzuje się ta broń?
Jak podaje portal Defense Romania, powołując się na rosyjskie źródła, w środę 8 listopada siły rosyjskie użyły broni Motiv-3M (9N349) w pobliżu Awdijiwki. Generalnie rzecz ujmując jest to inteligentna samonaprowadzająca się broń kasetowa. Charakterystyka amunicji tego rodzaju stanowi natomiast od dawna temat licznych dyskusji wśród organizacji humanitarnych.
Jedną z nich jest Human Rights Watch, która apeluje nie tylko o zaprzestania stosowania podobnej broni w ogóle, ale też o wstrzymanie jej dostaw do Ukrainy przez Stany Zjednoczone. Powód jest prosty: chodzi o sprawianie realnego zagrożenia dla cywilów.
Aby zrozumieć to, dlaczego amunicja kasetowa jest zakazana przez 123 państwa (na liście nie ma Rosji, Ukrainy, ale też Polski i USA), należy wyjaśnić sposób działania broni. Opiera się on generalnie o ostrzał mnóstwem pojedynczych podpocisków (subamunicji) wyrzuconych z pojedynczego i dużego korpusu. Mniejsze pociski opuszczają główną konstrukcję na zadanej wysokości (po wystrzeleniu) i opadają na duży obszar, gdzie natomiast wiele z podpocisków nie wybucha i stanowi swego rodzaju "tykającą bombę" dla cywilów nawet po zakończeniu konfliktu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Amunicja kasetowa w Ukrainie. Rosjanie wystrzelili Motiv-3M
"Motiv-3M jest w stanie przebić pancerz o grubości 70 mm i z wysokości 100 m" – czytamy na portalu Defense Romania. Wspomniana broń jest w istocie narzędziem przeznaczonym do likwidowania celów na otwartych terenach, na którym zgromadzone są nie tylko siły żywe, ale też pojazdy opancerzone. Motiv-3M to element wykorzystywany w rakietach 9M44K1 Smiercz, 9M544 Tornado-S oraz bombach RBK-500.
Portal Armed Conflicts wyjaśnia natomiast, że pociski 9N349 działają pod kątem 30 st. i po opuszczeniu głównego korpusu, pojedyncze pociski Motiv-3M automatycznie wyszukują i namierzają potencjalny cel. Wykorzystują do tego dwupasmowy celownik wykorzystujący podczerwień. W dalszej kolejności pocisk opada na wskazany cel i osiąga tym lepsze efekty ataku, im większe są kolumny atakowanego sprzętu.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski