Prehistoryczny wąż gigant. Naukowcy znaleźli jego szczątki
W zachodniej części Indii, w stanie Gudżarat, dokonano niezwykłego odkrycia. W miejscowości Panandhro, w kopalni węgla brunatnego, znaleziono skamieniałe szczątki węża, który mierzył prawdopodobnie około 15 metrów długości. Naukowcy, którzy zbadali znalezisko, nadali mu nazwę Vasuki indicus. Według ich obliczeń, ten gigantyczny gad mógł ważyć nawet tonę, co czyni go większym od tyranozaura. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych gatunków węży, Vasuki indicus nie był jadowity.
Naukowcy sądzą, że ten niezwykły wąż żył około 47 milionów lat temu, zamieszkując tereny bagiennych rejonów. Ze względu na swoje imponujące rozmiary, mógł być podobny do współczesnych gatunków dużych pytonów.
Znaleziono gigantycznego węża
Nazwa Vasuki indicus nawiązuje do mitycznej postaci z hinduskiej mitologii - króla węży Vasuki, który jest często przedstawiany jako owijający się wokół szyi hinduskiego bóstwa Śiwa. Informację tę przekazał Debajit Datta, współautor badań, związany z Indyjskim Instytutem Technologii w Roorkee. Datta zaznaczył również, że ze względu na swoje duże rozmiary, Vasuki indicus poruszał się prawdopodobnie bardzo wolno, a swoje ofiary dusił.
Pierwsze odkrycie dotyczące Vasuki indicus miało miejsce w 2005 roku, kiedy naukowcy natknęli się na 27 kręgów tego węża. W trakcie badań porównywali oni skamieniałe szczątki ze szkieletami obecnie żyjących gatunków węży, aby móc jak najdokładniej określić rozmiar tego prehistorycznego zwierzęcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Wybraliśmy Produkt Roku 2023
Choć nie wiadomo dokładnie, czym żywił się Vasuki indicus, naukowcy są w stanie przypuszczać, że na jego menu mogły znaleźć się takie zwierzęta jak żółwie, krokodyle, prymitywne wieloryby czy duże gatunki ryb, na przykład sumy. Takie wnioski można wysnuć na podstawie innych skamieniałości znalezionych w miejscu badań.
Do momentu odkrycia Vasuki indicus, za największego wymarłego węża uważano Titanoboę, odkrytą w Kolumbii na początku XXI wieku. Szacuje się, że osiągała ona 13 metrów długości i żyła około 60 milionów lat temu.
Jason Head, paleontolog z Uniwersytetu Cambridge, zauważył, że zarówno Titanoboa, jak i Vasuki indicus żyły w okresie bardzo wysokich temperatur na Ziemi. Węże są bowiem zimnokrwiste, a temperatura otoczenia ma wpływ na ich wielkość. Oba te gatunki żyły w erze kenozoicznej, która rozpoczęła się po zakończeniu ery dinozaurów, około 66 milionów lat temu.
Obecnie, największym żyjącym wężem jest pyton siatkowy, który może osiągn ąć od 6 do 9 metrów długości.
Informacje na temat odkrycia szczątków Vasuki indicus zostały opublikowane w czwartek na łamach "Scientific Reports".