Pytony mogą połknąć prawie wszystko. Naukowcy wiedzą, jak to możliwe

Pytony mogą połknąć prawie wszystko. Naukowcy wiedzą, jak to możliwe

Pytony birmańskie mogą połknąć prawie wszystko
Pytony birmańskie mogą połknąć prawie wszystko
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
03.10.2022 17:30

Na łamach "Integrative Organismal Biology" ukazał się artykuł, który wyjaśnia, dlaczego pytony birmańskie, uznawane za jedne z najdłuższych na świecie węży, są w stanie bez problemu połknąć nawet 6-razy większą ofiarę niż węże podobnych rozmiarów.

Pyton birmański to jeden z dwóch podgatunków pytona tygrysiego. Można go spotkać m.in. w Południowo-Wschodniej Azji oraz w południowych Chinach. Zaliczane do tego podgatunku węże osiągają imponujące rozmiary. Niektóre osobniki mierzą nawet 5 metrów, ważą ponad 90 kg i są w stanie połknąć prawie wszystko. W najnowszym badaniu, które ukazało się na łamach "Integrative Organismal Biology" naukowcy postanowili przeanalizować, jak to jest możliwe.

Pytony birmańskie mogą połknąć prawie wszystko

Eksperci zauważyli, że pytony birmańskie rozwinęły unikalną cechę, pozwalającą ich szczękom rozciągać się na tyle szeroko, aby połykać zdobycz nawet sześciokrotnie większą, niż są w stanie połknąć węże podobnych rozmiarów. Jest to możliwe dzięki dużej ilości tkanek miękkich w dolnej szczęce. Pomagają też dolne kości żuchwy, które nie są zrośnięte, a jedynie luźno połączone elastycznym więzadłem. W praktyce oznacza bardzo rozciągliwą skórę, dostosowującą się do rozmiarów połykanej ofiary.

W trakcie badań naukowcy zestawili swoje obserwacje na temat pytonów birmańskich z analizami dotyczącymi żyjących na wolności mangrowców brunatnych. Są to nadrzewne węże spotykane m.in. w Australii, zachodniej Indonezji czy Papui-Nowej Gwinei. Okazało się, że te mniejsze węże, polujące głównie na ptaki nie mają tak elastycznych szczęk.

Jeden z autorów badania, biolog ewolucyjny z University of Cincinnati - Bruce Jayne, którego cytuje serwis Science Alert zaznaczył, że większy rozmiar ciała węży pozwala im na wzbogacanie swojego menu różnymi okazami. Pomaga im też trzymać się z dala od pożywienia przeznaczonego dla innych drapieżników. Jayne dodał: "gdy te pytony osiągną rozsądny rozmiar, to właściwie tylko aligatory mogą je zjeść. A pytony jedzą aligatory".

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)