Prawdziwy wampir z dżungli. Przerażający i tajemniczy ptak

Prawdziwy wampir z dżungli. Przerażający i tajemniczy ptak
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Loro Parque
Karolina Modzelewska

28.02.2020 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się przemierzać gęste lasy Papui-Nowej Gwinei i słyszałeś przerażające warczenie i chrapliwy dźwięk dochodzący z oddali, możesz być pewny, że spotkałeś "papugę Dracula". Ptaka o demonicznym wyglądzie i takim samym głosie.

Papuga Dracula (Psittrichas fulgidus), znana również pod nazwą sępica to endemiczny gatunek zamieszkujący lasy tropikalne w Nowej Gwinei.

Demoniczny wygląd

Ptak ma ciemną głowę, ogon i dziób, ale największe wrażenie robi czerwone upierzenie na jego tułowiu. To ono nadaje mu demonicznego wyglądu, dzięki któremu zyskał miano papuga Dracula. Zwierzę osiąga do 46 cm długości i waży około 680-800 gram.

W porównaniu do innych papug, sępice charakteryzują się stosunkowo niewielką głową. Efekt ten potęguje czarny kolor i długi zakrzywiony dziób. Pomimo demonicznej nazwy, ptaki nie żywią się krwią, ani nawet mięsem. Ich dieta jest całkowicie wegetariańska i składa się głównie z kilku gatunków fig.

Papuga Draculi posiada nietypowy głos. Wydawane przez nią dźwięki są chrapliwe i przypominają warczenie. Można ich posłuchać na zamieszczonym niżej wideo.

Zagrożony gatunek

Niestety, nietypowy wygląd papug sprawił, że stały się celem lokalnych kłusowników, którzy polują na nie ze względu na ich cenne pióra. Za sprawą tych praktyki ptaki zostały wpisane na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków IUCN. Dodatkowym problemem są kurczące się siedliska gatunku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (28)
Zobacz także