Kea - górska papuga. To jedyny taki ptak na świecie

Nestor notabilis, czyli wielka papuga o rozmiarach orła, to niesamowite zwierzę. Należy do rodziny kakapowatych, ale w przeciwieństwie do Kakapo, jest świetnym lotnikiem. To też jedyna na świecie papuga górska.

Kea - górska papuga. To jedyny taki ptak na świecie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Bernard Spragg
Arkadiusz Stando

23.07.2019 | aktual.: 23.07.2019 11:44

Nestor Kea - czy też nestor notabilis - to jeden z czterech gatunków papug, które wyewoluowały z przodka żyjącego w lasach Nowej Zelandii około 5 milionów lat temu. Innym, słynnym gatunkiem jest Kakapo - papuga nielot, która boryka się z problemem bezpłodności.

Kea wygląda niczym orzeł pomieszany z papugą. Istny "paporzeł". I to chyba najlepsze porównanie - bo potrafią być równie groźne. Rozmiarami też wcale nie odbiegają od orłów. Długość ciała Kea to 46 cm, rozpiętość skrzydeł 90 cm, a masa to zwykle 800-1000 g. W przeciwieństwie do orłów, są wszystkożerne.

W latach 60 XIX wieku na pastwiskach Nowej Zelandii znajdowano wiele rannych lub nawet martwych owiec. W tych terenach nie żyją żadne zdolne do tego drapieżniki, więc początkowo uznawano to za nieznaną chorobę u zwierząt. Wkrótce okazało się jednak, że odpowiedzialnymi za ciężkie rany były papugi Kea.

Kea - bardzo ciekawski, wręcz wścibski ptak

Kea wlatują wszędzie, gdzie tylko się da. Lądują na samochodach, wlatują do otwartych szop, szałasów, namiotów, a nawet do domów. To niekiedy kończy się dla nich tragicznie, bo kee bardzo lubią rozrabiać.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | Andrea Schaffer

Turystów to bawi, a mieszkańców drażni. Papugi te bardzo często "przeszukują" pozostawione plecaki i torby, ale także potrafią ukraść buty czy inne części garderoby. Potrafią też bez powodu podziobać wnętrza samochodów czy meble domowe. Niestety przez taką wścibskość często spotykają się z agresją ze strony ludzi, a w efekcie wiele osobników ginie.

Zagrożenie dla całego gatunku

Papugi Kea posiadały ogromną populację jeszcze do lat 70 XX-wieku. Niestety "rozbójnicze czyny" doprowadziły do wielkich polowań na te papugi. Nowa Zelandia do 1970 roku wypłacała nagrody z pieniędzy państwowych za każdy dziób zabitej Key.

Prawo zostało jednak zniesione. I to w krytycznym momencie, gdy okazało się, że ciekawskich papug pozostało zaledwie 5000. Liczy się, że ponad 150 tysięcy osobników zostało wybitych podczas wieloletnich mordów na Kea. Od 1986 roku papugi są uznawane za gatunek zagrożony. Dziś ich liczebność szacuje się dosyć niepewnie. Może być ich od 1000 do 15000.

papuganowa zelandiawiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)