Praca w branży IT. Większa rotacja, szybsze awanse

Praca w branży IT. Większa rotacja, szybsze awanse
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek

07.11.2017 13:01, aktual.: 07.11.2017 14:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zbliża się koniec roku, a w branży IT to czas prezentów nie tylko z okazji świąt. To właśnie na przełomie roku pracownicy mogą liczyć na awanse i podwyżki. Albo dochodzą do wniosku, że czas zmienić pracę.

Ile zarabia się w branży IT? Mediana, czyli wartość środkowa zarobków młodszego programisty Javy wynosi 4 930 zł - wynika z raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT 2017. Pensja zatrudnionych na umowę o pracę może jednak bardzo szybko urosnąć. Doświadczony programista Java zarabia już 7 950 zł, a mediana zarobków eksperta to 12 705 zł.

W branży IT pensje rosną bardzo szybko. W okresie luty 2016 – styczeń 2017 firmy zrealizowały podwyżki na poziomie 5 proc. Według szacunków nie powinno się to zmienić w okresie luty 2017 – styczeń 2018.

Na dodatek można liczyć nie tylko na podwyżki, ale i szybki awans niż pracując w innych branżach.

- Pracodawcy, by utrzymać pracowników, częściej decydują się na ich awans. W firmach informatycznych trend ten jest wyższy o niemal 3 punkty procentowe niż w innych branżach - tłumaczą autorzy raportu w rozmowie z portalem pulshr.pl.

Pracownicy jednak bardzo często rezygnują z pracy, szukając lepiej płatnej. Wskaźnik rezygnacji jest wyższy o ponad półtora punktu procentowego od wyników ogólnopolskich, podczas gdy zwolnień jest dwukrotnie mniej.

Zagraniczne firmy płacą więcej niż polskie, co może tłumaczyć częstą rotację pracowników branży IT. Według danych z raportu Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzeń młodszych specjalistów w polskiej firmie to 4 030 zł, podczas gdy zagraniczna płaci 4 932 zł.

Jeszcze większe różnice są w przypadku bardziej doświadczonych pracowników. I tak starszy specjalista w polskiej firmie zarabia (mediana) niemal tyle samo, co specjalista doświadczony - a więc z niższym stażem - w firmie z zagranicznym kapitałem - 7 854 zł. Mediana w “obcym kapitale” na tym samym stanowisku starszego specjalisty wynosi 10 600 zł. Ekspert w polskiej firmie może liczyć na 11 029 zł, podczas gdy w zagranicznej na aż 13 337 zł.

Nie tylko podwyżkami branża IT przyciąga pracowników. Z raportu wynika, że firmy z tej gałęzi najwięcej inwestują w szkolenia, a pracy po godzinach jest mniej niż wśród innych firm - przynajmniej oficjalnie.

Bycie programistą to praca marzeń? Tak to wygląda, ale zanim rzucicie wszystko i zaczniecie się uczyć programowania, to warto pamiętać, że za kilka lat obowiązki informatyków przejmą maszyny. Sztuczna inteligencja od Google’a już tworzy własne, autorskie systemy, które są jeszcze lepsze od tych stworzonych przez człowieka.

- Programowanie w dłuższej perspektywie będzie jednym z pierwszych w kolejce do zautomatyzowania. "Wklepywania kodu" można nauczyć maszynę – a im bardziej powtarzalna praca, tym łatwiej to zrobić - przewidują eksperci w rozmowie z WP Tech.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)