Powrót na Księżyc zagrożony? Naukowcy mają niepokojące wieści
Najnowsze badania sugerują, że misja Artemis, której celem jest powrót ludzi na Księżyc, może mieć poważne kłopoty. Wzmożona aktywność Słońca może postawić pod znakiem zapytania powodzenie misji, jeśli dojdzie do jakichkolwiek opóźnień.
22.05.2021 12:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Misja Artemis, planowana przez NASA, ma być pierwszą od lat, która pozwoli ludziom ponownie postawić stopę na Księżycu. Agencja zaplanowała również, że po raz pierwszy w takiej misji weźmie udział kobieta.
Misja Artemis to również okazja do przetestowania nowych technologii, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłości załogowych misji nie tylko na Księżyc, ale również w dalsze rejony Układu Słonecznego, w tym na Marsa.
Jednak zdaniem naukowców z University of Reading (Wielka Brytania) misja może mieć poważne problemy ze względu na zmieniającą się pogodę kosmiczną. W celu potwierdzenia tych przypuszczeń przebadano dane dotyczące pogody kosmicznej ze 150 ostatnich lat. Dzięki temu udało się stworzyć wzorce pozwalające przewidzieć, kiedy możemy spodziewać się ekstremalnych zdarzeń.
- Do tej pory uważano, że ekstremalne zdarzenia związane z pogodą kosmiczną mają losowy przebieg i dlatego niewiele można było zrobić, aby je zaplanować - wyjaśnia prof. Mathew Owens, fizyk kosmiczny z University of Reading.
Naukowcy odkryli pewną zależność związaną z cyklami słonecznymi zmieniającymi się co 11 lat. Ich zdaniem w parzystych cyklach ryzyko wystąpienia groźnych zdarzeń przypada na początku cyklu, a w nieparzystych - na końcu.
Badacze podejrzewają, że do maksimum słonecznego cechującego się m.in. częstymi wyrzutami masy i obracaniem bieguna magnetycznego gwiazdy dojdzie w 2025 roku, czyli krótko po planowanym starcie misji Artemis.
Naukowcy zaznaczają jednak, że jeśli uda się zrealizować misję przed 2024 rokiem, to astronauci powinni bezpiecznie dotrzeć na Księżyc i powrócić na Ziemię. Jeżeli jednak dojdzie do opóźnienia, to zdaniem badaczy ryzyko jest na tyle poważne, że może opóźnić powrót na Księżyc nawet o kilka lat.
Wszystkie misje między 2026 a 2030 będą musiały uwzględnić potencjalnie większe ryzyko. Warto jako przykład przywołać burzą słoneczną, która miała miejsce w sierpniu 1972 roku. Zjawisko było na tyle silne, że mogło spowodować poważne problemy techniczne i zdrowotne astronautów, ale na szczęście wystąpiła pomiędzy misjami Apollo 16 i 17.